Kategoria: Region
Opublikowano: 2023-07-01 20:10:58 przez eb

Prezydent Krakowa: absolutorium - tak!, zaufanie – nie!

W środę 28 czerwca odbyła się sesja Rady Miasta Krakowa, podczas której glosowano nad absolutorium z wykonania budżetu za rok 2022. Za było 31 radnych, 9 przeciw, 1 osoba się wstrzymała, 1 była nieobecna.

Ale absolutorium z budżetu to nie wszystko. Osobno radni glosowali nad votum zaufania dla prezydenta Jacka Majchrowskiego. I – po raz drugi z rzędu Jacek Majchrowski tego votum nie uzyskał. Za jego udzieleniem głosowało 20 radnych, przeciw było 9, jeden był nieobecny a 13 się wstrzymało.

Według ustawy samorządowej dwukrotne votum nieufności wobec prezydenta (wójta, burmistrza) jest podstawą do rozpisania referendum w sprawie jego odwołania.

Jednak w Radzie Miasta nikt poważnie o tym nie myśli. Radni zastrzegają, że tegoroczne glosowanie nad votum zaufania należy potraktować jako...pomarańczową kartkę. Czyli coś pośredniego pomiędzy żółtą kartką w piłce nożnej a czerwoną.

Przy okazji tego głosowania trzeba jeszcze wspomnieć dwie istotne sprawy. Po pierwsze – wynik tegoroczny był lepszy dla Majchrowskiego od zeszłorocznego: poparło go o 5 osób więcej. Drugim ciekawym zagadnieniem jest fakt, że od głosu wstrzymało się wielu radnych z PO, która w wyborach popierała obecnego prezydenta Krakowa. Gdyby nie to, Jacek Majchrowski zdobyłby zdecydowane poparcie.

info: Magiczny Kraków, wprost.pl
zdjęcie: Magiczny Kraków