Kategoria: Region
Opublikowano: 2024-06-24 20:37:18 przez eb

Ruszył nabór na nocnego burmistrza Krakowa

Ogłoszony został nabór na stanowisko burmistrza nocnego, który stanie na czele Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy. Kandydaci muszą mieć wykształcenie wyższe, wymagany jest także minimalnie 4-letni staż pracy, w tym 2 lata w jednym z takich obszarów, jak: administracja publiczna, kultura i dziedzictwo, bezpieczeństwo i porządek publiczny, komunikacja społeczna, usługi prawne, przedsiębiorczość, turystyka.

Ze względu na specyfikę pracy burmistrz nocny musi wykazać się także bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Oceniane będą także m.in. przedstawiona koncepcja działań zespołu zadaniowego, Komisja Zrównoważonej Gospodarki Nocy, znajomość dokumentów strategicznych miasta, danych statystycznych a także branż, które wchodzą w skład gospodarki nocy. Powinien także posiadać minimum roczne doświadczenie zawodowe w zarządzaniu zespołem.
Kandydaci mogą składać swoje oferty do 2 lipca – elektronicznie, poprzez wypełnienie formularza, który znajduje się w ogłoszeniu.
Testy kwalifikacyjne odbędą się 4 lipca, o godz. 10.00 w formie on-line. Osoby zakwalifikowane do testów otrzymają instrukcje indywidualnie.

Kto to jest burmistrz nocny? Jak podaje wikipedia jest to „tytuł miejski używany dla osoby lub organizacji, która reprezentuje i pomaga rozwijać życie nocne miasta lub gminy. Celem powołania stanowiska jest poprawa relacji między przedsiębiorcami tworzącymi ofertę nocną miasta z mieszkańcami oraz administracją publiczną – nocny burmistrz jest neutralnym łącznikiem między różnymi grupami interesów.

O ciekawe, określenie nocny burmistrz (proconsul nocturnus) istniało już w średniowieczu. Na początku XVII w. o instytucji nocnego burmistrza (night watchman) pisał T. Dekker. Urząd o takiej nazwie został odnotowany także w Stanach Zjednoczonych w XIX w.

Najwcześniejsze znane użycie tego tytułu w obecnym charakterze miało miejsce pod koniec lat 70-tych XX w. w Rotterdamie w Holandii w stosunku do poety Julesa Deeldera – początkowo jako przydomek, a następnie jako tytuł oficjalny.

Info i foto: Magiczny Kraków