Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-12-20 21:02:22 przez eb

Zmarła Maria Rydlowa

17 grudnia zmarła Maria Rydlowa. Była wieloletnim kustoszem Muzeum w Rydlówce, redaktorką i edytorką Wydawnictwa Literackiego oraz żołnierzem Armii Krajowej. Prowadzone przez nią wykłady i oprowadzania z sentymentem wspomina kilka pokoleń zwiedzających. Osobowość, pasja, wiedza oraz osobiste wspomnienia i doświadczenia Marii Rydlowej ukształtowały Muzeum w Rydlówce.

Maria Rydlowa (ur. 24 lutego 1924 r. w Bronowicach Małych) była historykiem literatury, wieloletnim kustoszem Muzeum w Rydlówce, redaktorką i edytorką Wydawnictwa Literackiego oraz żołnierzem Armii Krajowej. Prywatnie była żoną Jacka Rydla, wnuka poety Lucjana Rydla, którego ślub z Jadwigą Mikołajczykówną uwiecznił Wyspiański w „Weselu”.

„Bywają na świecie muzea związane z jednym twórcą czy nawet jednym dziełem. Ale dworek Rydlówka to coś więcej niż miejsce, gdzie rozegrała się akcja „Wesela” Wyspiańskiego. To jest przede wszystkim miejsce narodowego dramatu” – tak mówiła o Rydlówce Maria Rydlowa.

Maria Rydlowa opracowała wielotomowe opracowanie „Listów” Stanisława Wyspiańskiego, napisała wspomnieniową książkę „Moje Bronowice, mój Kraków” − osobistą opowieść o dzieciństwie i młodości w Bronowicach Małych, o Krakowie w czasie okupacji i latach powojennych, a także liczne publikacje z zakresu literatury polskiej. Została odznaczona m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej „Gloria Artis”.

− Prowadzone przez nią wykłady i oprowadzania z sentymentem wspomina kilka pokoleń zwiedzających. Osobowość, pasja, wiedza oraz osobiste wspomnienia i doświadczenia Marii Rydlowej ukształtowały Muzeum w Rydlówce. Była uosobieniem historii i dziedzictwa kulturowego Bronowic Małych, strażnikiem tradycji. Wraz z jej śmiercią zakończyła się pewna epoka, bez Niej Bronowice nie będą już takie same – czytamy na Facebooku Muzeum Krakowa, którego częścią jest Rydlówka.

Msza Święta Żałobna w intencji Zmarłej zostanie odprawiona w niedzielę, 9 stycznia 2022 r. o godz. 11.30 w kościele pod wezwaniem św. Antoniego przy ul. Pod Strzechą.