Kategoria: Sport
Opublikowano: 2016-06-10 07:59:00 przez system

Andrzej Bartkiewicz zdobywa Złoty Pierścień Krakowa

Zwycięstwem Andrzeja Bartkiewicza (Wibatech Fuji) zakończyła się 33. odsłona Kryterium Kolarskiego ulicznego rozgrywanego na Rynku Głównym w Krakowie, w którym główną nagrodą był Złoty Pierścień

W czwartkowe (9 czerwca) popołudnie w sercu Małopolski rozegrana została 33. edycja Kryterium Kolarskiego o Złoty Pierścień Krakowa. Areną zmagań tradycyjnie był Rynek Główny na Starym Mieście, a do pokonania było 27 okrążeń wokół Sukiennic. Co piąte okrążenie (oraz 26. i 27.) punktowane były 5-3-2-1. Słońce górowało na niebie, publiki nie brakowało, a do startu przystąpiło w sumie 130 zawodników z 23 zespołów. Kryterium stanowi niejako prolog zmagań w Małopolskim Wyścigu Górskim, którego 54. odsłona odbędzie się w dniach 10-12 czerwca.

Walkę rozpoczął, dokładnie tak samo jak rok temu, Artur Detko z Domin Sport, który śmiało wysunął się na czoło i wygrał pierwszy z punktowanych finiszy. W pościg za nim ruszył Andrzej Bartkiewicz z Wibatech Fuji, któremu chwilę zajęło, nim zdołał wyskoczyć z koła rywalowi. Peleton trzymał jednak tę dwójkę blisko i kilka okrążeń dalej było po akcji. Kolejny na przód wyskoczył Kamil Zieliński, również z ekipy Andrzeja Domina i Wojciecha Pawlaka, zgarniając kilka cennych punktów na swoje konto.

Z dobrej strony podczas pierwszej części czwartkowych zmagań pokazali się również goście z zagranicy. Punktowali m.in. Andrij Kulyk z Kolss BDC, Konrad Gessner z P&S Team Thuringen czy Mattia Bais z Cycling Team Friuli A.S.D.

Zgodnie z zastosowanym w tym roku przez organizatorów schematem, kryterium stanowiło jedynie pierwszą część walki o Złoty Pierścień. Do ścisłego finału, który po 15-minutowej przerwie odbył się w formie wyścigu eliminacyjnego, awansowała najlepsza dwunastka. Stanowili ją: Andrzej Bartkiewicz i Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji), Szymon Sajnok (Torowa Kadra Polski), Artur Detko i Kamil Zieliński (Domin Sport), Konrad Gessner (P&S Team Thuringen), Mattia Bais (Cycling Team Friuli A.S.D.), Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice), Adrian Banaszek (Verva Activejet Team) oraz Andrij Kulyk (Kolss BDC).

Zasady wyścigu eliminacyjnego są niezwykle proste. Najlepsza dwunastka ścigała się na jedenastu okrążeniach wokół Rynku, a na każdym z nich odpadał jeden, ostatni na kresce zawodnik. Najlepszą strategię zastosował tu bez wątpienia Bartkiewicz, który szybko uciekł rywalom, pozwalając im eliminować się we własnym gronie. Doskoczyć do niego próbował Gessner, ale 21-latek nie dal rady podopiecznemu Wiesława Ciasnochy, który ostatecznie sięgnął po zwycięstwo w wyścigu i po bezcenny Złoty Pierścień Krakowa.

Obok Bartkiewicza na podium stanęli Gessner i Szymon Sajnok z torowej reprezentacji Polski, który na co dzień reprezentuje barwy klubu Cartusia Kartuzy.

Liderzy klasyfikacji MWG po 33. Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa:

Klasyfikacja indywidualna generalna Małopolska (koszulka biała) - Andrzej Bartkiewicz (Wibatech Fuji)
Klasyfikacja punktowa Greenway (koszulka zielona) - Konrad Gessner (P&S Team Thuringen)
Klasyfikacja górska CCC (koszulka pomarańczowa) - Szymon Sajnok (Torowa Reprezentacja Polski)
Klasyfikacja młodzieżowa U23 Małopolska Organizacja Turystyczna (koszulka czerwona) - Konrad Gessner (P&S Team Thuringen)