Kategoria: Sport
Opublikowano: 2016-06-20 14:00:35 przez system

MOSiR trzeci w Międzynarodowym Turnieju Judo

Reprezentacja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bochni wywalczyła drużynowo III miejsce na zakończonym właśnie XIX Międzynarodowym Turnieju Judo w Kopalni Soli w Bochni. Na najwyższym podium stanął natomiast zespół TS Wisły Kraków, który tak jak w poprzednim roku pokazał bardzo dobrą formę.

XIX Międzynarodowy Turniej Judo w Kopalni Soli w Bochni został dofinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach zadania publicznego pt. Wspieranie organizacji imprez sportowych dla dzieci i młodzieży z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Projekt realizowany był również przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Starostwa Powiatowego w Bochni, miasta Bochnia. Turniejowi partnerowało kilkanaście firm.

XIX już Międzynarodowe zmagania zgromadziły w bocheńskiej kopalni aż 60 reprezentacji klubowych z 6 państw: Ukrainy, Słowacji, Czech, Litwy, Chorwacji i oczywiście Polski. Na matach zmagało się w sumie 420 zawodników.

Uroczystego otwarcia dwudniowego turnieju dokonał w sobotę burmistrz Stefan Kolawiński, Sabina Bajda - wiceprezes Krakowskiego Okręgowego Związku Judo i dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bochni. Na uroczystości obecny był również Zbigniew Rojek prezesa zarządu Kopalni Soli Bochnia oraz prezes zarządu Krakowskiego Okręgowego Związku Judo - Robert Zaczkiewicz.

Punktem kulminacyjnym uroczystości otwarcia Turnieju było wniesienie flagi Unii Europejskiej oraz flag narodowych krajów, z których drużyny wzięły udział w zawodach.

Uroczystość otwarcia uświetniła występem bocheńska grupa taneczna „JDC dance” Andrzeja Starowicza, znanego choreografa, pracującego między innymi przy ósmej edycji "You can dance".
W zmaganiach drużynowych udział wzięło 6 zespołów. Każdy z nich składał się z 60 zawodników. Po triumfującej Wiśle II miejsce w trwających dwa dni zmaganiach zajęli Ukraińcy z Ippon Kijów. Bochnianie wywalczyli drużynowo ex aequo z ukraińską reprezentacją Triumfu Kijów trzecie miejsce.

Ostateczna kolejność drużynowych zmagań:
I miejsce - Wisła Kraków
II miejsce - Ippon Kijów Ukraina
III miejsce ex aequo - MOSiR Bochnia i Triumf Kijów Ukraina
V miejsce ex aequo zajęły dwa słowackie kluby: Judo Club Martin oraz Mladost Rimavska Sobota

- Serdecznie gratulujemy pierwszego miejsca zaprzyjaźnionemu, krakowskiemu klubowi - mówi główny organizator zawodów Sabina Bajda wiceprezes Krakowskiego Okręgowego Związku Judo i zarazem dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bochni. - Cieszymy się również ze zdobycia przez naszą, bocheńską ekipę brązowego miejsca na podium. To wynik ciężkiej pracy całego zespołu oraz ich szkoleniowca Grzegorza Maja.-

Przez dwa dni zawody oceniało 13 sędziów pod wodzą głównego arbitra, którym był Paweł Maślej. Obsada sędziowska była międzynarodowa. W jej skład wchodziło dwóch sędziów słowackich i jeden litewski.

Bochnia w turnieju

Bochnianie jako gospodarze zaprezentowali się na Turnieju z bardzo dobrej strony. Zespół szkolony przez Grzegorza Maja zdobył brązowe III miejsce na podium.

Skład zespołu, który w rozgrywkach drużynowych reprezentował Bochnię i zdobył dla niej puchar: Mikołaj Filipek (42 kg), Wojciech Pasieka (46 kg), Oliwia Wątorek (46 kg), Damian Pławecki (50 kg), Kamil Kubas (50 kg), Wiktor Matykiewicz (55 kg), Kacper Kubas (55 kg), Filip Kurtyka (60 kg).

- Jestem bardzo zadowolony z zespołu - mówi trener G. Maj. - W skład naszej drużyny wchodziły m.in. dwie dziewczyny i najmłodszy rocznik młodzików. Mimo, że stanowimy mały klub w porównaniu z wieloma, które startują w bocheńskim turnieju, prezentujemy się z mocnej strony. Wiele osób obserwujących zawody stwierdziło, iż w naszych zawodnikach tkwi potencjał. Dlatego też z nadzieją patrzymy w przyszłość.-

Bochnianie również bardzo dobrze zaprezentowali się w rozgrywkach indywidualnych, w których zdobyli aż pięć złotych medali, dwa srebrne i trzy brązowe. Ponadto zajęli jedno czwarte, sześć piątych i cztery siódme miejsca.

I miejsce:
Oliwia Wątorek w kat. 44 kg rocznik 2002/03,
Wiktoria Żabczyńska 57 kg rocznik 2002/03,
Julia Gut w kat. 63 kg rocznik 2002/03,
Aleksandra Ryncarz w kat. 57 kg rocznik 2004/05,
Hubert Płachciński w kat. 40 kg rocznik 2008 i młodsi

II miejsce zdobyli:
Filip Oleksy w kategorii 55 kg rocznik 2004/05,
Filip Możdżeń w kategorii 24 kg rocznik 2006/07

III miejsce:
Krzysztof Baniak w kategorii 38 kg rocznik 2002/03,
Filip Kurtyka w kat. 60 kg rocznik 2002/03,
Maciej Kumor w kat. 50 kg rocznik 2004/05

IV miejsce:
Mikołaj Nalepka w kat. 38 kg rocznik 2002/03

V miejsce:
Dominika Możdżeń w kat. 24 kg rocznik 2006/07,
Damian Pławecki w kat. 50 kg rocznik 2002/03 ,
Michał Trojan w kat. 36 kg rocznik 2004/05,
Maciej Ryncarz w kat. 27 kg rocznik 2006/07,
Fryderyk Sowa w kat. 27 kg r. 2008 i młodsi,
Jakub Dyga w kat. 24 kg r. rocznik 2006/07

VII miejsce:
Dominika Miś w kat. 30 kg rocznik 2008 i młodsi,
Rafał Gibała w kat. 50 kg rocznik 2002/03,
Kamil Możdżeń w kat. 24 kg rocznik 2006/07,
Bartosz Król w kat. 30 kg rocznik 2006/07

Zwycięskie drużyny zostały nagrodzone pamiątkowymi pucharami, medalami i dyplomami. Zwycięzcy indywidualni otrzymali medale, dyplomy, drobne upominki. Nagrodzeni wyjechali z koszulkami reklamującymi turniej oraz woreczkami soli – pamiątką z Kopalni. Rozdano też liczne gadżety, które mają wpłynąć na promocję miasta Bochnia oraz instytucji i firm wspierających Turniej. Zwycięzcom medale i nagrody wręczała Sabina Bajda wiceprezes KOZ Judo oraz dyrektor MOSiR Bochnia oraz Maria Tworzydło prezes Towarzystwa Sportowego MOSiR Bochnia.

Miłym akcentem kończącym pierwszy dzień zawodów było tradycyjne już losowanie Szczęśliwego Numerka. Każdy z uczestników turnieju miał szansę wygrać ciekawe nagrody. Główną był tablet. Oprócz niego wylosować można było akcesoria sportowe.
Zawodnicy mogli również w trakcie dwóch dni trwania zawodów zwiedzić bocheńską Kopalnię Soli.

Dyrektor MOSiR Bochnia Sabina Bajda składa serdeczne podziękowania wszystkim instytucjom i firmom, które wsparły zawody i partnerowały tegorocznemu turniejowi. - Dziękujemy również wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej i utrzymanej na bardzo wysokim poziomie organizacji zawodów. Na szczególną pochwałę zasługuje obsługa Kopalni Soli, która stanęła na wysokości zadania. Mam na myśli także rodziców naszych bocheńskich judoków oraz wolontariuszy. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim zawodnikom dziękujemy za piękną walkę i wspaniałą postawę sportową. Zapraszamy za rok!-

Partnerami turnieju były następujące firmy: Tauron Dystrybucja Spółka Akcyjna Oddział w Tarnowie, Pharma C Food Sp. z o.o. Niepołomice, Stalprodukt - SERWIS Sp. z o.o., Stalprodukt - Wamech Sp. z o.o., Firma Handlowo-Usługowa DOMEK, E-Kom- Bud Spółka Jawna, TTM Tomasz Tobiasz, Krakowski Bank Spółdzielczy, Grupa kapitałowa Bell, Contimax S.A., Segafredo Zanetti Poland Sp. z o.o., Sklep komputerowy Alsen Dekanex – Net Bochnia, Sklep i zakład zegarmistrzowski L.J. Kruk Bochnia, Eurostal-Południe Spółka Jawna, Master Camp, Aquer Spółka Jawna.

Organizatorami XIX Międzynarodowego Turnieju Judo byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni, Towarzystwo Sportowe "MOSiR", Kopalnia Soli w Bochni.