Kategoria: Sport
Opublikowano: 2016-06-11 09:08:20 przez system

MWG: Dariusz Batek wygrywa w Alwerni

Zwycięstwo na pierwszym z trzech etapów 54. Małopolskiego Wyścigu Górskiego wywalczył w piątek 10 czerwca Dariusz Batek z Wibatech Fuji. Na kresce pokonał on współtowarzyszy ucieczki - Roberto Giacobrazziego (Cycling Team Friuli A.S.D.) i Mateusza Taciaka (CCC Sprandi Polkowice). Do Batka trafiła również koszulka lidera klasyfikacji generalnej Małopolski.

Pierwszy z etapów Małopolskiego Wyścigu Górskiego poprowadził kolarzy po liczącej 131 kilometrów trasie z Trzebini do Alwerni. Po drodze na zawodników czekały trzy lotne premie GreenWay i cztery górskie premie CCC. Pogoda dopisywała, humory w peletonie także. Od samego początku zawodnikom nie brakowało chęci do harców. Wielu szukało swojej szansy w odjeździe, ale wszystkie podejmowane przez nich akcje były szybko kasowane.

Dopiero w połowie dystansu do przodu odskoczyli Dariusz Batek (Wibatech Fuji) z Mateuszem Taciakiem (CCC Sprandi Polkowice), którym dość szybko udało się uzyskać kilka minut przewagi nad peletonem, który podczas pierwszego przejazdy przez Łysą Górę pękł na dwie części. W pościg za uciekającą dwójką ruszyli zaś Domen Novak (Adria Mobil), Andrii Brataschuck (Kolss BDC) i Roberto Giacobrazzi (Cycling Team Friuli A.S.D.), a następnie solowe próby dołączenia do nich podjęli Stanislau Bazhkou (Minsk Cycling Team) i Artur Detko (Domin Sport).

Pomijając rosnącą przewagę Batka i Taciaka, sytuacja nie ulegała zmianom przez kolejne kilkadziesiąt kilometrów. Dopiero na około 30 kilometrów przed metą z pierwszej części zasadniczej grupy poszła kolejna akcja, w której udział brali Davide Rebellin i Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice), Anton Ivashkin i Yauhen Sobal (Minsk Cycling Team), Rasmus Mygind (Riwal Platform) oraz Matteo Fabbro (Cycling Team Friuli A.S.D.). Szóstka po krótkiej pogoni doszła do Bazhoku i Detko, zaś do prowadzącej dwójki dołączyła w końcu goniąca trójka. Na 20 kilometrów przed metą na czele kręciła zatem piątka kolarzy, mająca blisko 3 minuty zapasu na ośmioosobowym pościgiem i blisko 5 minut nad pierwszą częścią peletonu. Druga jego część traciła już dobre 10 minut.

Końcowe kilometry nie przyniosły już żadnych konkretnych zmian. O zwycięstwie zadecydował finisz z prowadzącej piątki, a najwięcej sił na tę część rozgrywki zachował Dariusz Batek, który jako pierwszy przekroczył linię mety, obejmując zarazem prowadzenie w klasyfikacji generalnej Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Za kolarzem Wibatechu finiszowali Włoch Roberto Giacobrazzi z Team Friuli oraz Mateusz Taciak z CCC.

1. etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego 2016 (Trzebinia - Alwernia, 131km):
Zwycięzca etapu: Dariusz Batek (Wibatech Fuji)
Klasyfikacja indywidualna generalna Małopolska (koszulka
biała) - Dariusz Batek (Wibatech Fuji)
Klasyfikacja punktowa Greenway (koszulka zielona) - Dariusz Batek (Wibatech Fuji) Klasyfikacja górska CCC (koszulka pomarańczowa) - Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice)
Klasyfikacja młodzieżowa U23 Małopolska Organizacja Turystyczna (koszulka czerwona) - Domen Novak (Adria Mobil)
Klasyfikacja drużynowa Gazeta Krakowska - CCC Sprandi Polkowice