Kategoria: Sport
Opublikowano: 2018-08-06 22:39:15 przez system

Najmłodszy uczestnik miał niecały rok - XXV Memoriałowy Bieg Majora Bacy!

W niedzielę 5 sierpnia 2018 r. biegaczy XXV Memoriałowego Biegu Majora Bacy, który odbył się w Bochni – Chodenicach, przywitał skwar i ulewa. Z upałem walczyły dzieci i młodzież, a z piorunami w tle i w strugach deszczu biegali dorośli. W jednej i drugiej grupie zawodników został pobity rekord uczestników. Na starcie dla dzieci i młodzieży stanęło 108 zawodników, do biegu głównego zgłosiło się 303, a ukończyło 285 – informują organizatorzy.

Zawodnicy pokonali trasę o długości 10 km – dwie pętle ulicami: Chodenicką, Karosek i Wodociągową.

Sygnał do startu XXV Memoriałowego Biegu Majora Bacy dał burmistrz Miasta Bochnia Stefan Kolawiński w asyście dyrektor Biegu Sabiny Bajdy.

Tym razem, inaczej jak w tamtych latach, kiedy na podium stawali biegacze z Ukrainy czy murzyni z czarnego lądu, podium zostało opanowane przez Polaków. Pierwsze miejsce w klasyfikacji OPEN w kategorii mężczyzn zajął Tomasz Wójcik z MOK Mszana Dolna z czasem 00:34:23 (rocznik 1984). Był to znakomity czas, biorąc pod uwagę pogodę, ale gorszy od zeszłorocznego, który należał do Andrieja Deszenko z Charkowa i wynosił 00:33:38 oraz pobitego pięć lat temu rekordu czasowego, wynoszącego 00:29:57, uzyskanego przez Ukraińca Ruslawa Sauczuka. Drugie miejsce w tym roku z czasem 00:34:32 zdobył Seweryn Duda (z r. 1981) z klubu 16BPD Kraków. Trzeci na podium stanął Dominik Piwowarczyk z czasem 00:34:54 (r. 1988) z klubu Adam Czerwiński Team.

Wśród kobiet najlepszy czas 00:34:59 osiągnęła Katarzyna Broniatowska (r. 1990) – był on lepszy od zeszłorocznego, zdobytego przez Karoline Gizę z Wieliczki (przypomnijmy – 00:36:43). Drugie miejsce na podium XXV Memoriału zajęła Ukrainka Orysia Demianuk (r. 1992) z czasem 00:36:43. Trzecia na podium stanęła Andżelika Dzięgiel (r. 1989), reprezentująca GKS Fabianki, z czasem 00:36:47.

Bardzo cieszy nas zwiększająca się z roku na rok liczba biegaczy z naszego regionu – mówi dyrektor Biegu Sabina Bajda. Już pięć lat temu na starcie stanęło 100 biegaczy z powiatu bocheńskiego, rok temu 120. Tym razem 147, a bieg ukończyło 138! Jak widać moda na bieganie rośnie również u nas, a świadczą o tym m.in. liczne kluby sportowe z naszego regionu, które propagują tę dyscyplinę sportową. Wśród nich wystartowali reprezentanci m.in. takich klubów jak: współorganizatora Biegu Majora Bacy klub Salt Runners Bochnia, klub Bochnia Biega, Sportomaks, Wiśnicki Klub Biegacza, ULKS Fajfer 2001 Łapanów, Fundacja Auxilium, Klub Biegacza AZS UEK. Rośnie tez liczba startujących bochnianek – mówi S. Bajda. W 2015 roku było ich 18, rok temu 30, a dzisiaj 35.

Warto więc podkreślić, że pierwsze miejsce na podium w klasyfikacji powiatu bocheńskiego wśród mężczyzn zdobył Adrian Barnaś (r. 1987) z klubu Salt Runners Bochnia, który z czasem 00:35:16 uplasował się zarazem na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej! Drugie miejsce na podium w klasyfikacji powiatu bocheńskiego wywalczył Adam Rębilas (r. 1994) z Nowego Wiśnicza, którego czas wynosił 00:35:43. Trzecie miejsce „wybiegał” Dawid Pawłowski (r. 1993) z Bochni – jego czas to 00:37:40.

Pierwsza w klasyfikacji powiatu bocheńskiego w kategorii kobiet po raz czwarty z rzędu na mecie pojawiła się Beata Popadiak (r. 1993) z Teamu Gazeli/Asics Frontrunner Poland z Jodłówki, która uzyskała czas 00:38:45. Tym samym poprawiła swój ubiegłoroczny czas, który wynosił 00:41:00. Na drugim miejscu z czasem 00:45:06 pojawiła się Monika Szydłowska (r. 1988) również z Jodłówki. Przypomnijmy, że takie samo miejsce zajęła ona w roku 2017, ale z czasem 00:46:53. Trzecie miejsce na podium zajęła Justyna Wróbel (r. 1984) z Salt Runners Bochnia z czasem 00:45:26.

Wyniki całość - TUTAJ

Wyniki powiat bocheński TUTAJ

Wyniki podium TUTAJ

Wśród biegaczy wyróżniono również (jak co roku) najstarszych i najmłodszych. Tutaj padają naprawdę rekordy! Na starcie pojawił się znany w środowisku biegaczy siedemdziesięcioośmioletni Zygmunt Malewski (r. 1940) i ciesząca się popularnością m.in. wśród dziennikarzy, biorąca udział w bocheńskim biegu od wielu lat Barbara Prymakowska (r. 1943) z PTS Sokół Tarnów „Świat Pracy”.

Co trudne do uwierzenia najmłodszy biegacz nie miał roku! To bochnianin Jakub Studziński, który swoje pierwsze urodziny będzie obchodził dopiero w drugiej połowie sierpnia! Serdecznie gratulacje odebrała i syn i mama, która dzielnie asystowała! Wśród najmłodszych biegaczy wyróżnieni zostali również dwulatek Bartłomiej Kopałka z Jodłówki oraz trzylatka Anna Wołos z Bochni.

Tuż przed biegiem głównym w trakcie memoriału przeprowadzono bieg dla dzieci i młodzieży. Jak już wspominaliśmy tutaj również padł rekord – na starcie stanęło 108 zawodników (o 10 więcej niż w ubiegłym roku). Młodzi biegacze startowali w czterech kategoriach wiekowych – do lat 6,8,12 i 16. Największą grupę wśród nich stanowili chłopcy i dziewczęta do 12 lat – było ich w sumie aż 49! Młodzież miała do pokonania dystans około 1 km, natomiast dzieci młodsze 300 m, dzieci starsze 500 m.

Wszyscy uczestnicy biegu głównego otrzymali pamiątkowe koszulki, a na szyjach tych zawodników, którzy ukończyli zmagania, zawisły medale. Zwycięzcy biegu głównego otrzymali nagrody finansowe, natomiast dzieci na podium dyplomy. Najstarsi zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminę Miasta Bochnia. Dzieci i młodzież nagrody rzeczowe w postaci piłek, plecaków, śpiworów oraz pluszaków ufundowane przez głównego organizatora Biegu.

Uroczystość dekoracji zwycięzców XXV Memoriałowego Biegu zaszczycili swoją obecnością Janina Smith córka Jana Kaczmarczyka (Majora Bacy) oraz burmistrz Miasta Bochnia Stefan Kolawiński. Zwycięzcy biegu głównego otrzymali nagrody finansowe, dzieci i młodzież pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Biegowi, którego meta znajdowała się przy budynku OSP w Chodenicach, towarzyszył Piknik nad Rabą. W jego programie było wiele atrakcji dla całych rodzin, quiz, konkursy i gry tematyczne, wesołe miasteczko, grillowanie oraz na zakończenie zabawa z zespołem muzycznym.

Organizowany od 25 lat Memoriałowy Bieg Majora Bacy odbywa się w ramach uroczystości związanych z uczczeniem pamięci lokalnego bohatera majora Jana Antoniego Kaczmarczyka, partyzanta AK zastrzelonego przez hitlerowców. Ta cykliczna impreza łączy ze sobą walory sportowe i zdrowotne wraz z edukacyjnymi i historycznymi, dając możliwość szczególnego uczenia tych ważnych dla lokalnej historii wydarzeń.

Organizatorzy XXV Memoriałowego Biegu Majora Bacy wyrażają serdecznie podziękowania wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w Biegu i Pikniku nad Rabą. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom dobrych wyników – mówi dyrektor S. Bajda. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć nasze przedsięwzięcie, przede wszystkim Województwu Małopolskiemu, Starostwu Bocheńskiemu i Gminie Miasta Bochnia za wsparcie finansowe. Bocheńskiej Policji i Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej w Bochni i Ochotniczej Straży Pożarnej w Chodenicach (współorganizatorowi) oraz harcerzom za wsparcie organizacyjne.-

XXV Memoriałowy Bieg Majora Bacy odbywał się pod honorowym patronatem Starosty Bocheńskiego oraz Burmistrza Miasta Bochnia.

Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Powiatu Bocheńskiego i Gminy Miasta Bochnia.

Organizatorami XXV Memoriałowego Biegu Majora Bacy byli:

– Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni,

– Towarzystwo Sportowe MOSIR Bochnia,

– Miejski Dom Kultury w Bochni,

– Salt Runners Bochnia,

– Urząd Miasta Bochnia,

– OSP Chodenice

– TKKF Małopolska.

Info: MOSIR

Rozpoczęli w słońcu, skończyli w ulewnym deszczu...