Kategoria: Sport
Opublikowano: 2016-07-28 18:38:27 przez system

ŚDM: Włosi zwycięzcami Copa Catolica

Światowe Dni Młodzieży to nie tylko wydarzenie religijne i przeżycie duchowe, ale też sportowe emocje. Drużyny z całego świata uczestniczyły w turnieju piłkarskim Copa Catolica, który odbył się w ramach tegorocznej Juliady. W piłkarskich mistrzostwach ŚDM zwyciężyła włoska drużyna Sassuolo. W całym turnieju wzięło udział 48 drużyn z 25 krajów.

Drużyna z Italii w finale Copa Catolica pokonała francuską ekipę Fondacio. Wśród najlepszych drużyn zabrakło reprezentantów Polski. Jedynym biało-czerwonym „akcentem” był polski zakonnik – opiekun szwedzkiej drużyny Swedish Young Catholics, która zajęła trzecie miejsce. Przy okazji Copa Catolica można było sprawdzić się także w innych dyscyplinach: koszykówce, streetball’u oraz breakdance i rugby.

Okazuje się, że Polacy taniec – w każdej odsłonie – mają w genach. W turnieju breakdance nie mieli sobie równych i zdominowali wszystkie kategorie: SOLO KIDS (1 miejsce – Wiktor Kuchta, 2 miejsce – Wojtek Żukowski, 3 miejsce – Natalia Żukowska), SOLO OPEN (1 miejsce – Marcin Kost, 2 miejsce – Vladimir Yanushkevich (BLR), 3 miejsce – Martin Rosik) i CREW (1 miejsce – HEADSHOT / INFINITY GEMS (PL), 2 miejsce – UFO KOZA BANDA TECHNIKS (BLR), 3 miejsce - Ważka SKILLS (PL). Także w turnieju rugby Polacy zaznaczyli swoją obecność na podium. Drużyna ORKANU SOCHACZEW zajęła II miejsce. Wygrał ukraiński EVOLUTION SEVENS CHMIELNICKI (UA), a trzecie miejsce zajęła białoruska UNIA BRZEŚĆ, wyprzedzając RC CZĘSTOCHOWA. W męskim turnieju streetballu końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco: 1 miejsce – X8, 2 miejsce – SIERŚCIUCHY, 3 miejsce – GONZALO’S TEAM, natomiast w rozgrywkach drużyn mieszanych: 1 miejsce – SUNDRY, 2 miejsce – VOLUNTEER’S TEAM, 3 miejsce – JUMPING AUSTRALIA.

Copa Catolica to turniej piłki nożnej organizowany od kilku lat na całym świecie podczas ŚDM. Mogą w nim wziąć udział wszyscy zarejestrowani pielgrzymi.

Nieco szerszy wybór sportów oferuje Juliada. W ramach XVIII edycji imprezy, która w tym roku została włączona do oficjalnego programu Światowych Dni Młodzieży – Festialu Sportu, rozegrane zostaną zawody w piłce ręcznej, tenisie stołowym, futsalu, piłce nożnej, badmintonie, siatkówce i szachach. Zmagania odbywać się będą w nowohuckim Centrum Rozwoju Com – Com Zone oraz na stadionie Hutnika w Krakowie.


Juliada to impreza sportowo – rekreacyjna organizowana w Krakowie od 1999 r. Jej nazwa nawiązuje do łacińskiego tłumaczenia miesiąca lipca, w którym tradycyjnie odbywa się wydarzenie. Jej pomysłodawcą i inicjatorem jest ks. Andrzej Augustyński, przewodniczący zarządu stowarzyszenia Siemacha. Impreza skierowana jest do wszystkich młodych osób, pozostających w mieście podczas wakacji. Małopolska jest partnerem Juliady.