Kategoria: Sport
Opublikowano: 2017-10-06 15:57:34 przez system

Szczepan Brzeski: Każdy ma swój Everest

25 września w Zespole Szkół Nr 1 odbyło się spotkanie himalaistą i bochnianinem Szczepanem Brzeskim oraz jego partnerką Sylwią Bajek. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu spotkań w szkołach średnich jednak ZS 1 jest szkołą dla głównego bohatera spotkania szkołą szczególną gdyż jest jej absolwentem. Obydwoje opowiadali o swoich przygodach i doświadczeniu jakie zdobyli zdobywając najwyższe szczyty świata.

Zaproszeni himalaiści opowiadali młodym ludziom o Himalajach, Evereście, Nepalu i wspinaczce na najwyższy szczyt świata. Szczególnie o najtrudniejszym wyzwaniu jakie sobie postawili – zamarzyli zdobyć Mount Everest, najwyższy szczyt świata liczący 8848 m n.p.m. Dla Szczepana jest ostatnim szczytem w Koronie Ziemi. Wcześniej zdobył min Denali na Alasce, antarktyczny Masyw Vinsona, Piramidę Carstensz w Papui. Do ukończenia projektu brakowało mu tylko Everestu.

Szczepan i Sylwia opowiedzieli o swoich przygotowaniach do wyprawy, które zaplanowali szczegółowo i skrupulatnie. Pokazali uczniom, że każdy może przekroczyć własne ograniczenia i „sięgnąć szczytów”, a przede wszystkim zrealizować własne marzenia. Zanim przybyli do Nepalu, musieli wiele pracować, aby skompletować sprzęt oraz przygotować ciało na tak trudne warunki. Mogliśmy razem z nimi, dzięki pięknym zdjęciom oraz sprzętowi, który nam zaprezentowali, prześledzić całą trasę, jaką przemierzyli. Niestety do zdobycia Everestu zabrakło im 30 minut, kiedy dowiedzieli się od szerpa, że zabrakło im zapasu tlenu. Musieli zawrócić, ponieważ nie mieli szans na przeżycie bez tlenu. Byli również bardzo zmęczeni i nie mogli zaatakować szczytu po raz drugi. Nie zrezygnowali jednak ze swojego marzenia i jak sami zapewnili powrócą na Everest za rok.

Na zakończenie spotkania stwierdzili, że marzenia powinien mieć każdy, ale też realizować je na miarę swoich możliwości. Według Szczepana i Sylwii, aby osiągnąć sukces, każdy musi zadbać o swoje wykształcenie, które gwarantuje dobra pracę, należy też uczyć się języków obcych oraz dbać o swoje ciało, uprawiając różne dyscypliny sportowe.

Krótko o zaproszonych gościach:

Szczepan Brzeski: pasjonat wspinaczki i miłośnik gór. Wspólnie ze swoją partnerką w maju tego roku wzięli udział w wyprawie na szczyt dachu Świata – Mount Everest. Z przyczyn od niech niezależnych dotarli na 8 800 m.n.p .m, ale ze zdobycia największej góry nie rezygnują, gdyż dla Szczepana Everest jest ostatnim do zdobycia szczytem w Koronie Ziemi (9 najwyższych szczytów na świecie). Dotychczas pełną Koronę Ziemi zdobyło 22 Polaków, a Polskich zdobywców Everestu jest ok. 50.

Sylwia Bajek: podróżniczka, miłośniczka wspinaczki skałkowej, fotografii reportażu, poczucia wolności, minimalizmu, 'dziania się'. Pochodzi z Rzeszowa. Na co dzień studentka Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W duecie ze Szczepanem prowadzi prelekcje podróżniczo-motywacyjne dla młodzieży i dorosłych. 21 maja 2017 realizując projekt Najmłodsza Polka na Evereście (rocznik '91) wspięła się na wysokość 8800 m n.p.m. Na swoim górskim koncie ma m.in. Wierzchołek Południowy Mount Everest, Denali, Island Peak, Gran Paradiso.