Kategoria: Sport
Opublikowano: 2019-08-05 18:51:37 przez system

Tak pobiegli na Memoriale Bacy

218 zawodników wystartowało w XXVI Memoriałowym Biegu Majora Bacy, który odbył się w niedzielę 4 sierpnia 2019 r. w Bochni – Chodenicach. Imprezę, której celem jest propagowanie sportowego stylu życia oraz upamiętnienie postaci majora Jana Kaczmarczyka, ukończyło z sukcesem 214 zawodników, w tym 50 kobiet i 164 mężczyzn.

TRASA
Zawodnicy biegu głównego pokonali trasę o długości 10 km – dwie pętle ulicami: Chodenicką i Karosek.

PIERWSI NA MECIE
Pierwszy metę XXVI Memoriałowego Biegu Majora Bacy przekroczył pochodzący z Maroka Abderrahim Elasri (rocznik 1982) , który pokonując 10-kilometrową trasę z czasem 00:30:52 pobił ubiegłoroczny wynik 00:34:23, należący do Tomasza Wójcika z Mszany Dolnej. Czas ten jednak nie pozwolił Abderrahimowi na zdobycie rekordu, wciąż należącego do Ruslawa Sauczaka, który sześć lat temu pokonał ten dystans z wynikiem 00:29:57. Drugie miejsce w tym roku z czasem 00:31:05 zdobył Ilya Slavenski (rocznik 1984) pochodzący z białoruskiego miasta Homel. Trzeci na podium stanął Ukrainiec Paweł Olijnyk (r. 1988) z Czernihowa z czasem 00:31:18.
NAJSZYBSZE KOBIETY
Wśród kobiet najlepszy czas 00:36:08 osiągnęła krakowianka Katarzyna Broniatowska (r. 1990), która również w ubiegłym roku zajęła I miejsce na podium Memoriałowego Biegu Majora Bacy. Tym razem jednak nie pobiła swojego wyniku z 2018 r., który wynosił 00:34:59. Drugie miejsce wywalczyła Beata Popadiak (r. 1993) z klubu Asics Frontrunner Poland/Team Gazeli z Jodłówki z czasem 00:37:37. Trzecia wśród kobiet metę przekroczyła Judyta Rębisz (r. 1997) z TL Pogoń Ruda Śląska z czasem 00:38:51.
PODIUM W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH
Oprócz klasyfikacji generalnej biegacze nagradzani byli w poszczególnych kategoriach wiekowych (szczegóły w linku do wyników – kliknij tutaj.
114 BIEGACZY Z POWIATU BOCHEŃSKIEGO
Ponad połowa startujących w tym roku, to biegacze z powiatu bocheńskiego – mówi dyrektor biegu Sabina Bajda. – Niezmiernie cieszy nas fakt, że ta dyscyplina sportowa cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. – W XXVI edycji biegu na starcie stanęło 114 mieszkańców powiatu bocheńskiego, metę szczęśliwie przekroczyło 112.
Wśród nich wystartowali reprezentanci m.in. takich klubów jak: współorganizatora Biegu Majora Bacy – Salt Runners Bochnia oraz Asics Frontrunner Poland/Team Gazeli, Klub Biegacza AZS UEK, Creative Bochnia Biega Team (dawne Dziki), WKS Szreniawa Nowy Wiśnicz, Run 2 B Free, Arthropoda Team, Gremi Bochnia.

Wyniki bochnian w XXVI Memoriałowym Biegu Majora BacyPierwsze miejsce na podium w klasyfikacji powiatu bocheńskiego wśród mężczyzn zdobył Adrian Barnaś (r. 1987) z klubu Salt Runners Bochnia, który z czasem 00:35:07 uplasował się zarazem na dziewiątym miejscu w klasyfikacji generalnej! W ubiegłym roku zdobył piąte miejsce w tejże klasyfikacji, ale z czasem 00:35:16. Jak widać, mimo dalszej pozycji czas w tym roku został przez niego poprawiony! Drugie miejsce na podium w klasyfikacji powiatu bocheńskiego wywalczył również podobnie jak w roku 2018 Adam Rębilas (r. 1994) z Nowego Wiśnicza, którego czas wynosił 00:36:20 (w ub. roku 00:35:43). Wśród biegnących mieszkańców z naszego regionu trzecia na mecie znalazła się wymieniona wyżej (druga w klasyfikacji generalnej kobiet) Beata Popadiak z czasem (przypomnijmy) 00:37:37. Czwarte miejsce w opisywanej kategorii zdobył Adam Widła (r. 1996) z Klubu Biegacza AZS UEK (Bochnia), który przekroczył metę z czasem 00:38:21. Wśród kobiet – mieszkanek powiatu bocheńskiego kolejne miejsca zajęły: Karolina Wolak – Tworzydło z Creative Bochnia biega Team z czasem 00:49:22 i jej koleżanka z tego samego klubu Katarzyna Węgrzyn 00:49:23.

UROCZYSTOŚĆ DEKORACJI ZWYCIĘZCÓW
Uroczystość dekoracji zwycięzców XXVI Memoriałowego Biegu zaszczycili swoją obecnością Janina Smith córka Jana Kaczmarczyka (Majora Bacy), starosta bocheński Adam Korta oraz burmistrz Miasta Bochnia Stefan Kolawiński. Zwycięzcy biegu głównego otrzymali nagrody finansowe, dzieci i młodzież pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
Najstarsi i najmłodsi biegacze – nie mają roku i sięgają osiemdziesiątki!
Wśród biegaczy wyróżniono również (jak co roku) najstarszych i najmłodszych. Tutaj padają naprawdę rekordy! Na starcie pojawił się znany w środowisku biegaczy prawie siedemdziesięciodziewięcioletni bochnianin Zygmunt Malewski (r. 1940) . Najstarszą zawodniczką była sześćdziesięciodwuletnia bochnianka Barbara Trzpis (r. 1957). Najmłodszy biegacz Miłosz Kamyczek z miejscowości Łazy miał nieco ponad rok (r. 2018) podobnie jak jego starsza o niecałe półtora miesiąca koleżanka z Damienic Helena Zięba. Trzecia z wyróżnionych najmłodszych biegaczek to niespełna dwuletnia Milena Barwacz (r. 2017) z Jodłówki. Miejsca dzieci i młodzieży na podium – kliknij tutaj.
REKORD UCZESTNIKÓW BIEGU DZIECI I MŁODZIEŻY!
Tuż przed biegiem głównym w trakcie memoriału przeprowadzono bieg dla dzieci i młodzieży. Po raz kolejny padł tutaj rekord – na starcie stanęło 168 zawodników (o 59 więcej niż w ubiegłym roku). Młodzi biegacze startowali w czterech kategoriach wiekowych – do lat 6, 8, 12 i 16. Największą grupę wśród nich stanowili chłopcy i dziewczęta do 6 lat – było ich w sumie aż 58! Młodzież miała do pokonania dystans około 1 km, natomiast dzieci młodsze do lat 6 – 200 m, do lat 8 – 400 m, do lat 12 – 800 m.
– Co roku obserwujemy wzrost zainteresowania biegiem dla dzieci i młodzieży – – mówi dyrektor biegu S. Bajda. – Szczególnie wśród najmłodszej grupy swoje zaangażowanie wykazują nie tylko biegacze ale również ich rodzice. Gratulujemy młodym zawodnikom i dziękujemy rodzicom za zaszczepianie dzieciom miłości do ruchu.

NAGRODY
Wszyscy uczestnicy biegu głównego otrzymali pamiątkowe koszulki. Na szyjach tych zawodników, którzy ukończyli zmagania, zawisły medale. Zwycięzcy biegu głównego (jak już wspominaliśmy) otrzymali nagrody finansowe, dzieci na podium dyplomy i nagrody rzeczowe. Najstarsi zawodnicy otrzymali drobne upominki, a trzech najmłodszych zawodników pluszaki.
PIKNIK NAD RABĄBiegowi, którego meta znajdowała się przy budynku OSP w Chodenicach, towarzyszył Piknik nad Rabą. W jego programie było wiele atrakcji dla całych rodzin, quiz, konkursy i gry tematyczne, wesołe miasteczko, grillowanie oraz na zakończenie zabawa z zespołem muzycznym.

PODZIĘKOWANIA
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim zawodnikom, którzy brali udział w XXVI Memoriałowym Biegu Majora Bacy oraz uczestnikom Pikniku nad Rabą – mówi dyrektor Sabina Bajda. – Dziękujemy również wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć nasze przedsięwzięcie, przede wszystkim Województwu Małopolskiemu, Starostwu Bocheńskiemu i Gminie Miasta Bochnia za wsparcie finansowe. Bocheńskiej Policji i Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej w Bochni i Ochotniczej Straży Pożarnej w Chodenicach (współorganizatorowi) oraz harcerzom i wolontariuszom za wsparcie organizacyjne.

Zawody w roli spikera relacjonował Paweł Żyła.

Organizatorami XXVI Memoriałowego Biegu Majora Bacy byli:
– Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni,
– Towarzystwo Sportowe MOSIR Bochnia,– Miejski Dom Kultury w Bochni,
– Salt Runners Bochnia,
– Urząd Miasta Bochnia,
– OSP Chodenice.

XXVI Memoriałowy Bieg Majora Bacy odbywał się pod honorowym patronatem Adama Korty Starosty Bocheńskiego oraz Stefana Kolawińskiego Burmistrza Miasta Bochnia.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Powiatu Bocheńskiego i Gminy Miasta Bochnia.