Opublikowano: 2017-08-13 18:48:43 przez system

XXIV BIEG MAJORA BACY, Bochnia-Chodenice

REKORDOWA ILOŚĆ BIEGACZY Z POWIATU BOCHEŃSKIEGO!

W niedzielę 6 sierpnia 2017 r. biegaczy XXIV Memoriałowego Biegu Majora Bacy, który odbył się w Bochni - Chodenicach, przywitały chmury. Dały one wytchnienie zawodnikom, którzy obawiali się, iż trwające ostatnio upały, będą dodatkowym utrudnieniem. Zapewne wysoka temperatura ułatwiłaby start Kenijczykom, którzy przez ostatnie dwa lata zajmowali pierwsze miejsca na podium - tym razem jednak biegacze z kontynentu afrykańskiego nie pojawili się i tym samym ostateczna rywalizacja rozegrała się pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Co jeszcze zwraca uwagę to największa jak do tej pory liczba zawodników z powiatu bocheńskiego – pisze w informacji na temat tegorocznego biegu Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Pierwsze trzy miejsca zajęli jednak nasi wschodni sąsiedzi. Obywatele Ukrainy, jak zwykle byli w bardzo dobrej kondycji. Na podium stanęli po kolei: Andrii Deszenko z Charkowa, Pavel Vereckyi z Doniecka i Oleksandr Labziuk z Winnicy. W klasyfikacji generalnej kobiet pierwsze miejsce wywalczyła Karolina Giza z Wieliczki, drugie Ukrainka Valentyna Kiliavska z Mikołajowa, trzecie Katarzyna Golba z Katowic.

Bieg Bacy od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tak było również w tym roku - na starcie do rywalizacji stanęło 270 zawodników (ukończyło 269). - Cieszymy się, że wystartowało tylu zawodników - mówi dyrektor biegu Sabina Bajda. - Jak zwykle mieliśmy okazję gościć biegaczy z Ukrainy i przedstawicieli polskich klubów biegowych oraz osoby niezrzeszone.

Zawodnicy pokonali trasę o długości 10 km - dwie pętle ulicami: Chodenicką, Karosek i Wodociągową.

XXIV Bieg Majora Bacy odbył się pod honorowym patronatem Starosty Bocheńskiego - Ludwika Węgrzyna oraz Burmistrza Miasta Bochnia - Stefana Kolawińskiego. Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Starostwa Powiatowego w Bochni i Gminy Miasta Bochnia.

WYNIKI XXIV MEMORIAŁOWEGO BIEGU BACY (TUTAJ).

WYNIKI POWIATU BOCHEŃSKIEGO (TUTAJ).

W KLASYFIKACJI GENERALNEJ - UKRAINA

Jak już wspomnieliśmy wyżej wszystkie trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej zdobyli Ukraińcy. Andrii Deszenko z Charkowa (z rocznika 1994) stanął na najwyższym podium - metę pokonał z czasem 00:33:38. Nie był to jednak czas rekordowy, który cztery lata temu uzyskał jego rodak - Ruslaw Sauczuk ( r. 1985) 00:29:57. Drugi na metę wbiegł w tym roku , Pavel Vereckyi z Doniecka z czasem 00:33:40. Trzecie miejsce wywalczył Oleksandr Labziuk z Winnicy (r. 1978) - jego czas to 00:34:14.

W KLASYFIKACJI GENERALNEJ KOBIET - POLKI I UKRAINKA

W klasyfikacji generalnej kobiet pierwsze miejsce zdobyła Karolina Giza z Wieliczki (r. 1989) z czasem 00:36:43. Na drugim miejscu na podium stanęła Ukrainka Valentyna Kiliavska z Mikołajowa (z r. 1990) z czasem 00:36:44. Trzecie miejsce wywalczyła Katarzyna Golba z Katowic (r. 1989) z czasem 00:37:13.

PODIUM W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH

Oprócz klasyfikacji generalnej biegacze nagradzani byli w poszczególnych kategoriach wiekowych (szczegóły w linku do wyników - powyżej).

W tym roku została pobita ilość biegaczy z powiatu bocheńskiego - tym razem stanęło ich na starcie 120! - Obserwując coraz większą modę na bieganie cztery lata temu utworzyliśmy dodatkową klasyfikację powiatu bocheńskiego - mówi dyr biegu S. Bajda. - Wtedy wystartowało 100 biegaczy z naszego rejonu, jak widać w tym roku rekord ten został pobity. Rośnie też liczba odważnych kobiet - w 2015 roku na starcie stanęło 18 bochnianek, w tym już 30.-

IV miejsce w generalnej - Dominik Tabor z Nowego Wiśnicza!

Warto w tym miejscu podkreślić, iż po raz kolejny pierwsze miejsce na podium w klasyfikacji powiatu bocheńskiego wśród mężczyzn zdobył Dominik Tabor (r. 1995) z Nowego Wiśnicza, reprezentujący WKS Wawel. Z czasem 00:34:54 uplasował się zarazem na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej! - To zawodnik, który zwraca uwagę i zapewne stanowi inspirację dla wielu biegaczy z naszego terenu - mówi S. Bajda. - Od trzech lat pierwsze miejsce należy do niego.- Drugie miejsce na podium za Dominikiem zdobył Dawid Pawłowski (r. 1993) z klubu Bochnia Biega - jego czas to 00:37:39 (20 miejsce w generalnej). Trzeci na mecie w tej klasyfikacji pojawił się Adrian Wieciech (r. 1996) z Nowego Wiśnicza (24-e miejsce w generalnej), który cztery lata temu, czyli w roku powstania omawianej klasyfikacji powiatu bocheńskiego (2014) był na miejscu pierwszym.

Biegające bochnianki!

Pierwsza w klasyfikacji powiatu bocheńskiego w kategorii kobiet na mecie pojawiła się Beata Popadiak (r. 1993) z Rzezawy, Teamu Gazeli. Z czasem 00:41:00 również po raz trzeci (podobnie jak Dominik Tabor) zajęła pierwsze miejsce na podium. Na drugim miejscu z czasem 00:46:53 pojawiła się Monika Szydłowska (r. 1988) z Jodłówki, na trzecim z czasem 00:48:53 Izabela Osyszko (r. 2000) z Kobyla.

Otwarcia biegu, który upamiętnia tragiczną śmierć majora Jana Kaczmarczyka (pseudonim Baca) dokonał burmistrz Miasta Bochnia Stefan Kolawiński, natomiast uroczystość dekoracji zwycięzców XXIV Memoriałowego Biegu zaszczycili swoją obecnością Janina Smith córka Jana Kaczmarczyka oraz starosta bocheński Ludwik Wegrzyn. Z rąk wymienionych zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale oraz nagrody finansowe.

BIEGAJĄ SIEDEMDZIESIĘCIO i DWULATKI !

Wśród biegaczy wyróżniono również (jak co roku) najstarszych i najmłodszych. Tutaj padają naprawdę rekordy! Na starcie pojawił się znany w środowisku biegaczy siedemdziesięciosiedmioletni Zbigniew Malewski (r. 1940) i ciesząca się popularnością m.in. wśród dziennikarzy, biorąca udział w bocheńskim biegu od wielu lat Barbara Prymakowska (r. 1943) z tarnowskiego klubu Sokół.

Najmłodsi biegacze mieli dwa lata i pochodzili z Bochni - to Mateusz Dutkiewicz, Nikola Harpula. Wśród najmłodszych wyróżniono również bochniankę - trzyletnią Annę Kitę.

• Dekoracja wymienionych osób stanowi szczególny moment podczas uroczystości - mówi dyrektor S. Bajda. - Pokazuje bowiem, iż biegi jako dyscyplina sportowa są możliwe do uprawiania przez wszystkich, niezależnie od wieku.-

Najmłodsi biegacze:-)

REKORD UCZESTNIKÓW BIEGU DZIECI I MŁODZIEŻY

Tuż przed biegiem głównym w trakcie memoriału przeprowadzono bieg dla dzieci i młodzieży. W tym roku podzielono go na trzy kategorie wiekowe i tutaj odnotowano rekord, jeżeli chodzi o ilość uczestników - w sumie wystartowało ich aż 98! To o czternastu więcej niż w sierpniu 2016 r. Największą grupę wśród nich stanowili chłopcy do lat 8 - na starcie stanęło 29-u biegaczy w tej kategorii wiekowej. Poniżej podajemy wyniki.