Kategoria: Twój poradnik
Opublikowano: 2018-02-14 14:05:15 przez system

Chcesz być doskonały? Musisz być precyzyjny

Wyroby hutnicze są wyceniane zawsze na podstawie precyzyjnych zamówień, jednak osoba zlecająca ich wykonanie musi mieć solidne dane, aby móc wybrać odpowiednią firmę do realizacji zlecenia. Wysyłanie wielu zapytań ofertowych i śledzenie odpowiedzi na nie jest kłopotliwe, czasochłonne i często wcale nie pozwala na uzyskanie odpowiednio dokładnych informacji.

Punkt pierwszy: znać własne wymagania
O kosztach wyrobów hutniczych: przewodów, rur czy profili, decyduje przede wszystkim typ materiału. Linia produkcyjna najczęściej może pracować na różnych surowcach, więc choć koszty przygotowania samego materiału mają znaczenie, to jednak kluczową kwestią jest określenie typu materiału.

Na tym etapie często pojawiają się problemy, ponieważ zamawiający określa swoje wymagania zbyt ogólnie. Oczywiście – policzyć można wszystko i kalkulator taki jak ten: <http://linstar.eu/kalkulator-mas/>, policzy dowolne wartości, jednak nie wystarczy to do określenia ostatecznych cen z dobrym przybliżeniem.

Punkt drugi: sprawdzić możliwości
Kalkulatory mas mają jeszcze jedno ważne zastosowanie, poza tym, że pozwalają szacować ceny wykonania odpowiednich materiałów. Bardzo często wykorzystuje się je po to, aby osadzić w projekcie odpowiednie wartości liczbowe, przeliczać wytrzymałości i obciążenia. Oczywiście, że można wszystko policzyć na piechotę albo korzystając z jakiegoś własnego oprogramowania, natomiast korzystanie z podobnych narzędzi po pierwsze przyspiesza uzyskanie wyników, a po drugie daje możliwość porównania informacji z kilku źródeł.

Po co? Jeśli będą podobne, to zupełnie po nic. Ale – choć może to dziwić – zdarza się, że masy obliczone przez różne programy różnią się o kilka do nawet dziesięciu procent. To sporo, jeśli waga elementów jest potrzebna do dalszych obliczeń.

Poszukiwanie alternatyw
Kalkulatory mas mogą stanowić źródło inspiracji – dzięki temu, że można szybko przeliczyć różne wartości, można próbować tworzyć wstępne szkice z elementami wykonanymi z różnych surowców, jeśli oczywiście ich użycie w ogóle w danej konstrukcji jest dopuszczalne. Bardzo często takie właśnie porównywanie mas jest przydatne nie tylko do tego, żeby zamówić odpowiedni transport, ale także do tego, żeby poszukiwać nowych, lepszych rozwiązań technicznych.