Kategoria: Twoje zdrowie
Opublikowano: 2022-06-21 08:17:57 przez Czas2012

Bóle krzyża - choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (II)

„Nie ma czegoś takiego jak zapalenie korzonków (korzeni nerwowych) – to nie jest podłoże bólów kręgosłupa” - część II

W poprzednim wpisie analizując „co boli w kręgosłupie” skupiliśmy się na strukturze anatomicznej zwanej potocznie DYSKIEM/KRĄŻKIEM MIEDZYKRĘGOWYM. Uszkodzenia krążka miedzykręgowego (np. pęknięcie pierścienia włóknistego, uwypuklanie się jądra miażdżystego) mogą powodować ucisk na korzenie nerwowe i nerwy rdzeniowe w kręgosłupie wywołując ból (np. rwa kulszowa, rwa udowa).

Kolejną strukturą anatomiczną, której dysfunkcja może powodować ból kręgosłupa są STAWY MIĘDZYKRĘGOWE. Są to takie same stawy jak biodrowy czy kolanowy – też mogą ulec zwyrodnieniu. Co to znaczy, że staw ulega zwyrodnieniu? Dochodzi do patologicznego rozrostu tkanki kostnej i tworzą się narośla kostne na krawędziach trzonów kręgów (tzw. osteofity).

/media/user/images/upload/Czerwiec/Czerwiec 2022/BK_2.jpg

http://www.sport-med.pl/przyczyny-bolu-kregoslupa-rehabilitacja

Narośla kostne powodują m.in. zwężenie powierzchni stawowych (zmniejszenie powierzchni między kręgami). Zmienia się prawidłowa struktura anatomiczna stawów międzykręgowych i tak jak w przypadku wysuniętego dysku, nerwy rdzeniowe i korzenie nerwowe zostają uciśnięte przez zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych powodując ból.

/media/user/images/upload/Czerwiec/Czerwiec 2022/BK2b.jpg

Również kiedy dysk zwyrodnieje czyli w tym przypadku obniży się jego wysokość, to stawy międzykręgowe ścisną się i będą bardziej obciążone. Reakcją na to może być znów rozrost tkanki kostnej czyli osteofitów (narośla kostne). Otwór między kręgami ulega zmniejszeniu, jest ściśnięty, uwięziony i znów pojawia się ucisk na nerwy rdzeniowe i korzenie nerwowe wywołujący ból.
Znając podstawy anatomii mamy świadomość co nas faktycznie boli w kręgosłupie. Rozumiejąc pewne patologiczne mechanizmy, możemy zapobiegać niekorzystnym zmianom oraz mieć większy wpływ na zachowanie naszego kręgosłupa w zdrowiu.
Zdrowo pozostańmy w ruchu!

Pozdrawiamy,
ZESPÓŁ SCM MOVEMED
www.scm-movemed.pl