Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-04-19 13:54:17 przez system

Kazimierz Barczyk na sesji Rady Gminy Bochnia

Podczas piątkowej (17 kwietnia) sesji Rady Gminy Bochnia obecny był ważny gość: wiceprzewodniczący Sejmiku Małopolskiego, Kazimierz Barczyk.

Współautor - dodajmy - ustaw o samorządzie terytorialnym, przewodniczący Rady Miasta Krakowa I kadencji, radny I i II Kadencji Rady Miasta Krakowa, radny Województwa Małopolskiego 1998-2002 i 2006-2010, od 1991 przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, od 1996 r. przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP.

W swym wystąpieniu przed Radą Kazimierz Barczyk przypomniał historyczne znaczenie Bochni dla państwa polskiego, którego potęga była zbudowana w dużej mierze na dochodach z żup wielickiej i bocheńskiej.

-* Gdyby nie sól z waszych kopalni, nie powstałby najstarszy w tej części świata Uniwersytet.

*Radny wojewódzki przypomniał też o bogatej historii Łapczycy, gdzie odbywała się sesja, i fakt że pisane wzmianki o tej wsi są jeszcze starsze niż o Bochni.

Mówiąc o współczesności naszych samorządów, Kazimierz Barczyk sporo uwagi poświęcił nowej, unijnej perspektywie finansowej, w której dla Małopolski ma przypaść aż 12 mld zł.

- Korzystajcie z tej możliwości, aspirujcie o unijne pieniądze – zaapelował do radnych gminy Bochnia. -* Tym bardziej, że do tej pory wasza gmina wykorzystała unijne pieniądze tylko w niewielkim stopniu!

*Gmina Bochnia w istocie zajmowała dość odległe miejsca w rankingach. Np. w zestawieniu opracowanym przez Gazetę Krakowską w 2013 roku, a dotyczącym tylko wykorzystania środków unijnych, znalazła się na 144 miejscu wśród 182 gmin Małopolski.

Z opinią, że gmina Bochnia nie aspirowała o środki unijne, nie zgodziła się radna Zofia Pukal, przewodnicząca Rady w ubiegłej kadencji.

  • Złożyliśmy bardzo wiele wniosków. Ale gdzieś utknęły w stosach innych projektów...
    Zaapelowała też do wiceprzewodniczącego Sejmiku, aby pomógł je wydobyć na światło dzienne.

eb