Kategoria: Edukacja
Opublikowano: 2026-06-22 22:51:17 przez Czas2012

Bocheńska oświata z rekordowym wsparciem

Miasto podsumowało dwa lata działań

19 czerwca podczas krótkiego briefingu przy SP nr 7 burmistrz Magdalena Łacna i dyrektor MZE Anna Famielec podsumowały najważniejsze osiągnięcia w bocheńskiej oświacie. Miasto pozyskało ponad 2,5 mln zł środków zewnętrznych, które przeznaczono na cyfryzację szkół, nowoczesne technologie, szkolenia nauczycieli i poprawę warunków nauki. Największą część tej kwoty – blisko 1,4 mln zł – wykorzystano na zakup ponad 650 laptopów, komputerów i tabletów w ramach programów Aktywna Tablica, Cyfrowy Uczeń oraz środków z Krajowego Planu Odbudowy. Dodatkowo miasto pozyskało ponad 336 tys. zł na utworzenie pracowni sztucznej inteligencji.

„Dobry nauczyciel to nauczyciel dobrze wynagradzany”
Burmistrz zapowiedziała prace nad nowym regulaminem wynagradzania nauczycieli, podkreślając, że stabilna sytuacja finansowa miasta pozwala na wprowadzenie korzystnych zmian, zwłaszcza w dodatkach motywacyjnych.

Dyrektor Famielec zwróciła uwagę na wysokie wyniki ósmoklasistów, rosnącą liczbę laureatów konkursów oraz stabilną sytuację kadrową. Po raz pierwszy od lat arkusze organizacyjne szkół i przedszkoli zostały pozytywnie ocenione przez Kuratorium bez uwag.

Miasto podkreśla również znaczenie wsparcia psychologiczno‑pedagogicznego i zapewnia, że mimo spadku demografii nauczyciele nie muszą obawiać się o miejsca pracy.

Rząd w Polsce przeznaczy ponad 5 mld zł ze środków Krajowego Planu Odbudowy i budżetu państwa na cyfryzację oświaty. Głównym celem jest wyposażenie około 12 tysięcy placówek w laboratoria sztucznej inteligencji, w tym laptopy, monitory interaktywne i specjalistyczne oprogramowanie. KPO to program, z którego Polska ma otrzymać około 232 miliardów złotych (w tym bezzwrotne dotacje i preferencyjne pożyczki) z unijnego funduszu NextGenerationEU. Są to oczywiście pieniądze polskiego i europejskiego podatnika.

K. Stompór