Kategoria: Felietony / opinie
Opublikowano: 2016-09-22 11:18:31 przez system

Ile będziesz musiał zapłacić?

Artykuł sponsorowany

W 2015 roku weszły w życie nowe przepisy zaostrzające m.in. odbieranie kierowcom prawa jazdy za przekroczenie prędkości. Jakie konsekwencje czekają na ciebie, jeżeli zdecydujesz się prowadzić samochodu bez dokumentu upoważniającego cię do tego?

Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnych ofert. Cel jest oczywisty – zachęcić jak największą grupę właścicieli pojazdów mechanicznych do zakupu polisy OC. Chcesz znaleźć najlepsze ubezpieczenie i kupić je bez wychodzenia z domu? W takim raziekup OC online w kalkulatorze Rankomat.pl. Ale czy faktycznie takie ubezpieczenie chroni cię – jako kierowcę – w każdej sytuacji?

W pierwszej dobie po wprowadzeniu nowych przepisów policjanci zatrzymali prawa jazdy ponad 140 kierowcom. Nie można wykluczyć, że część tych osób zdecydowała się prowadzić pojazd mechaniczny bez wymaganych dokumentów. Jeżeli należysz do tej grupy kierowców, musisz mieć świadomość konsekwencji wówczas, gdy spowodujesz wypadek. Czy w takim przypadku możesz liczyć, że ubezpieczyciel pokryje szkodę, którą wyrządziłeś?

Jak działa ubezpieczenie OC?
Polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych – nie ma znaczenia, czy pojazd jest użytkowany, czy też nie. W zamian za uiszczenie składki w wysokości wskazanej w umowie możesz liczyć, że ubezpieczyciel pokryje za ciebie szkody, które wyrządzisz innym uczestnikom ruchu drogowego. Aby jednak móc skorzystać z takiej ochrony, w chwili wypadku musisz być m.in. trzeźwy i posiadać prawo jazdy.

Co wynika z przepisów?
Gdy w momencie spowodowania wypadku nie będziesz posiadał prawa jazdy, to – zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami – ubezpieczyciel pokryje szkody, które wyrządziłeś osobom trzecim. Nie powinieneś się jednak cieszyć, bo i tak poniesiesz finansową odpowiedzialność. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje, że w takich przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe mogą dochodzić wypłaconej kwoty od sprawcy wypadku. Jeżeli nie uregulujesz w terminie rachunku wystawionego przez ubezpieczyciela, to możesz spodziewać się, że sprawa trafi do sądu, a następnie do kancelarii komorniczej.

Ile będziesz musiał zapłacić?
Jeżeli zasiądziesz za kółkiem bez prawa jazdy i spowodujesz wypadek, musisz liczyć się z tym, że prędzej czy później otrzymasz wezwanie do zapłaty wystawione przez towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym podpisałeś umowę. Na jaką kwotę? Średnie odszkodowanie w 2012 r. przekraczało ponad 5 500 zł. Ostateczna kwota zależy jednak od wyrządzonej szkody – szczególnie dużo możesz zapłacić wówczas, gdy poszkodowani zostaną inni uczestnicy ruchu drogowego.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC?
Jeżeli chodzi o ubezpieczenie OC, to zdecydowana większość właścicieli pojazdów mechanicznych przy wyborze takiego kieruje się ceną. Zakres ubezpieczenia wynika bowiem z ustawy – towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają tu dużych możliwości, bo muszą dostosować się do przepisów. Gdy zdarzy ci się wsiąść za kierownicę po stracie prawa jazdy, to nie możesz dopuścić do takiej sytuacji, aby nie mieć ubezpieczenia OC. Zanim je zakupisz, porównaj ubezpieczenie OC na Rankomat.pl. W ten sposób wybierzesz najkorzystniejszą dla siebie polisę.