Kategoria: Felietony / opinie
Opublikowano: 2020-06-09 15:15:18 przez Czas2012

W Nowej Hucie także cieszą się z tężni solankowej

Nowa Huta centrum inhalacyjnym?

Nie tylko Bochnianie cieszą się nową tężnią i możliwością odbywania leczniczych kuracji na miejscu bez konieczności wyjazdu nad morze. Oprócz Bochni i Wieliczki obiekt tego samego typu czyli tężnia solankowa stanęła w Nowej Hucie nad Zalewem Nowohuckim. Tężnia zlokalizowana jest w sąsiedztwie istniejącego placu zabaw, w północno-zachodniej części zalewu, a jej budowa jest realizowana w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego.

Tężnia została już odebrana i działa prawidłowo. Mieszkańcy muszą jednak zaczekać by w pełni z niej skorzystać. Główny Inspektor Sanitarny nakazał odgrodzenie obiektu i zakazał podchodzenia bliżej, gdyż – jak stwierdził - aerozol wodno-powietrzny może roznosić koronawirusa – wyjaśniał Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Pierwsza krakowska tężnia solankowa ma 350 m2. Zbiornik pomieści nawet 60 tys. litrów solanki. Konstrukcja tężni składająca się z trzech 18-metrowych ramion i wykonana została tradycyjnie z drewna modrzewiowego oraz tarniny.
Budowa tężni solankowej rozpoczęła się trzy lata temu. Jednak w kwietniu 2018 gotową prawie tężnię strawił pożar. Wszystko wskazywało na to, że ogień podłożono celowo. Sprawców jednak nie zdołano złapać i śledztwo zostało umorzone.

Tężnia w Nowej Hucie z pewnością przyciągnie nie tylko lokalnych mieszkańców, ale również krakowian z innych dzielnic Krakowa i turystów, chcących skorzystać z dobrodziejstwa solnego mikroklimatu.

Dodatkowe atuty tężni w Nowej Hucie to rozległy park, nowoczesna infrastruktura rekreacyjna, elementy małej architektury, Zalew Nowohucki, plaża i drewniany pomost (molo) oraz podświetlane „pływające” fontanny zamontowane z okazji 70-lecia Nowej Huty. Czyni to cały kompleks niezwykle wartościowym miejscem, szczególnie z uwagi na otoczenie dużej aglomeracji. Niestety bocheńskiej tężni brak jest tak bogatego zaplecza, które dodatkowo wzbogaca atrakcyjność miejsca.

/media/user/images/upload/Czerwiec/Czerwiec 2020/teznia_Huta_Laki_2.jpgAle tężnia w Nowej Hucie nie będzie jedynym takim obiektem w Krakowie. Druga tężnia powstanie nieopodal ul. Padniewskiego także w Nowej Hucie na Łąkach Nowohuckich. Tężnia, realizowana w ramach budżetu obywatelskiego, jest efektem projektu „Zaciągnij się po-Tężnie – solankowe orzeźwienie dla Krakowa” zgłoszonego przez grupę studentów. Na pomysł zagłosowało niemal 6 tys. krakowian. Nieporozumienia z firmą wykonawczą przesunęły termin jej oddania niemniej jednak inwestycja będzie kontynuowana. Tężnia na Łąkach Nowohuckich powstanie wraz z wielofunkcyjnym pawilonem usługowym, ławkami oraz tablicą informującą o zaletach korzystania z tężni i ewentualnych przeciwwskazaniach.

Wygląda na to, na czoło wśród lokalnych centr inhalacyjnych opartych na tężniach solankowych wysuwa się Nowa Huta, która wciąż jeszcze kojarzy się z niedawnych czasów z jednym z najbardziej zatruwających powietrze zakładów. Teraz - jak widać - Nowa Huta obrała kurs w całkowicie przeciwległym kierunku. Być może to nieostatnia taka inwestycja w Krakowie.

pw
Info/Foto: UM Kraków

Poniżej Tężnia nad Zalewem Nowohuckim i "pływające" fontanny.