Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-03-02 14:07:45 przez system

1000 osób na koncercie ku czci Niezłomnych

Nawet do tysiąca osób, sadząc po zajętości miejsc, mogło przysłuchiwać się koncertowi „Młodzież pamięta, kto za Ojczyznę krwawił”, który odbył się w hali widowiskowo-sportowej w Bochni w poniedziałek 2 marca, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Był to koncert wykonany przez młodzież – dla młodzieży. Na scenie jak i wokół niej zgromadzili się młodzi ludzie, by w nowoczesny, akceptowany przez współczesną kulturę masowa sposób oddać hołd tym, którzy o wolnej Polsce marzyli, za nią walczyli i w przeważającej większości tej wymarzonej Polski nie doczekali.

Do młodych ludzi ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Bochni i terenu całego powiatu zagrali ich rówieśnicy z Zespołu Szkół nr 1 w Bochni. Zespół wystąpił w składzie:
Dawid Topór – vocal, gitara basowa
Paweł Grabarz – perkusja
Bartłomiej Tobiasz – puzon
Patryk Brydniak – trąbka
Dawid Kozub – gitara elektryczna
Mateusz Put, Dawid Cholewa – vocal (rap)

Muzycy zagrali, w brawurowy, często nie odstający od oryginalnych wykonań sposób, zestaw piosenek zespołów DePress, Kult i Tadka Polkowskiego. Ich występ został podsumowany rzęsistymi brawami ze strony publiczności.

W trakcie koncertu obecny na sali starosta Ludwik Węgrzyn, burmistrz Stefan Kolawiński i prezes bocheńskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Cecylia Wanicka-Dźwigaj wręczyli nagrody laureatom konkursów historycznego i plastycznego na temat Żołnierzy Niezłomnych, które zostały przeprowadzone jeszcze przed feriami.

Zwycięzcami konkursu historycznego w kategorii szkół podstawowych zostali:
1. Filip Rzepecki – PSP nr 5 w Bochni
2. Agnieszka Zwierniak – PSP nr 2 w Bochni
3. Michał Broszkiewicz – PSP nr 2 w Bochni

W kategorii gimnazja:
1. Dominik Zwierniak – Gimnazjum nr 1 w Bochni
2. Karol Mróz – gimnazjum w Zespole Placówek Oświatowych w Trzcianie
3. Rafał Maciaszek – gimnazjum w Zespole Szkół w Dąbrówce

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
1. Stanisław Kasiński - I LO w Bochni
2. Wojciech Dziok – I LO w Bochni
3. Tomasz Synowiec – I LO w Bochni

Konkurs plastyczny został przeprowadzony w kategoriach szkół podstawowych i gimnazjów. Najlepsi w szkołach podstawowych okazali się:
1. Julia Bajda - PSP nr 2 w Bochni
2. Maria Kmiecik - PSP w Łazach
3. Oliwia Chojnecka - PSP w Jodłówce

W kategorii gimnazjów zwyciężyli:
1. Olga Majewska - Gimnazjum nr 1w Bochni
2. Anna Rudnik - Gimnazjum w Dąbrówce
3. Aleksandra Wojciechowska - Gimnazjum w Szarowie.

Koncertowi towarzyszyła kwesta na rzecz budowy polskiej szkoły w Łaniowcach na Ukrainie. W hali byli też obecni członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Najemnicy Bocheńscy”, którzy przynieśli ze sobą akcesoria i wyposażenie, używane podczas rekonstrukcji, Każdy chętny mógł tez wykonać sobie stempel Armii Krajowej na biało-czerwonych opaskach, jakich podczas wojny używali polscy partyzanci.