Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-11-15 14:56:45 przez system

Arcydzieło spółki Kurt Weill - Bertolt Brecht

Czyli "Opera za trzy grosze" w Kinie Regis.

Kino Regis zaprasza 17 listopada na projekcję niezwykłego arcydzieła XX-wiecznego teatru, wyreżyserowanego przez Rufusa Norrisa, dyrektora londyńskiego National Theatre. "Opera za trzy grosze" - to jedno najlepiej ocenianych przez krytyków i widzów dzieł, które cieszą się niesłabnąca poplarnością. W rolach głównych obsadzono wybitnych aktorów jak choćby: Rory'ego Kinneara (znanego choćby ze "Skyfall", "Spectre", "Gra tajemnic") czy Rosalie Craig ("Moja rodzina i inne zwierzęta", "Casanova" „Jak wam się podoba” i liczne role teatralne).

„Opera za trzy grosze” powstała z inspiracji „Operą żebraczą” Johna Gaya z 1728 roku. Dzieło z gatunku ‘ballad opera’, luźno złożone z ciągu dialogów, piosenek i arietek odnoszących się do aktualnej sytuacji społeczno-obyczajowej, odkrył ponownie Brecht i na jego bazie postanowił stworzyć współczesną wersję. O skomponowanie muzyki zwrócił się do uważanego wówczas za jednego z najbardziej awangardowych kompozytorów – Kurta Weilla. Muzyka okazała się przebojowa, a najbardziej znany song „Ballada o Mackie Majchrze” do dziś bywa wykonywany przez najwybitniejszych śpiewaków estrady i opery.

Treść sztuki: Londyn przygotowuje się do uroczystej koronacji królowej. Złodzieje są w gotowości, kurtyzany czekają na okazję, policja z trudem stara się utrzymać cały ten rozgardiasz pod kontrolą. Państwo Peachum, nieoficjalni przywódcy londyńskich żebraków, także wyczekują dnia koronacji jako okazji do dużego zarobku. Radosny nastrój małżonków mąci tylko to, że ich córka Polly nie wróciła na noc do domu. Za chwilę okaże się, że dziewczyna poślubiła przestępcę, nożownika Mackie Majchra.

Uwaga: przedstawienie dla widzów od 15 lat.
Czas trwania ok 180 minut (polskie napisy)

Opera za Trzy Grosze
reż.: Rufus Norris
17.11.2016, godz. 19.00
Kino Regis, duża sala
Bilety: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy)