Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-05-17 12:08:02 przez system

Artysta malujący ustami i stopami

Stanisław Kmiecik, który urodził się w 1971 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza, zaprezentował w Miejskiej Bibliotece Publicznej nie tylko swe obrazy. Przed zebraną publicznością pokazywał swój warsztat malarski oraz to jak można stworzyć dzieło malarskie bez rąk.

W ramach Festiwalu „Integracja Malowana Dźwiękiem” w Bibliotece Miejskiej otwarta została wystawa malarstwa Stanisława Kmiecika – artysty malującego ustami i nogami. Artysta zaprezentował także sposób w jaki maluje swoje obrazy przed publicznością, która mogła zobaczyć także krótki reportaż o twórcy. Wieczór uświetni recital Marka Piekarczyka, któremu towarzyszyli muzycznie Tadeusz Apryjas i Jacek Borowiecki. Wystawę można oglądać do 10 czerwca 2017 r. w godzinach pracy Biblioteki.

Stanisław Kmiecik urodził się w 1971 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza. Nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami. Stosowane najczęściej przez artystę techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Stanisław lubi eksperymentować z innymi technikami malarskimi. Jest samoukiem. Artysta znany jest ze swoich spokojnych i bardzo dokładnych studiów budynków. Ulubione tematy malarskie to krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura, akt, a także obrazy surrealistyczne pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów. Poza sztuką, uwielbia jeździć samochodem który sam prowadzi nogami. Brał udział w rajdach samochodów terenowych 4x4. Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein-VDMFK należy od 1989 roku jako stypendysta a od 2005 roku został członkiem zrzeszonym. Prace malarza można oglądać na kartkach świątecznych w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie współpracujące z VDMFK. W Polsce sprzedażą kartek i kalendarzy z motywami malowanymi przez niepełnosprawnych artystów jak i dbaniem o rodzimych twórców zajmuje się wydawnictwo A.M.U.N. z Raciborza - z którym współpracuje od początku jego działalności - od roku 1993. Jest znanym i wziętym malarzem. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo "Amun", jak i na bardzo licznych wystawach indywidualnych; w różnych miastach Polski, jak i za granicą. Z okazji 50-lecia istnienia Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami w konkursie malarskim spośród ponad 500 prac nadesłanych z 60 państw praca artysty zajęła III miejsce. Jest to ogromny sukces twórcy AMUN-u i promocja Polski za granicą. Mieszka w Krakowie.