Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-05-25 19:11:25 przez system

Babadook - osobliwy horror w DKF Maciste

Kino Regis zaprasza widzów na szóste w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. 28 maja o godz. 19.00 zobaczymy jeden z najoryginalniejszych i najciekawszych horrorów ostatnich lat.

Prelekcję do filmu wygłosi wybitna specjalistka kina popkulturowego - Kaja Klimek.

The Babadook przypomina koszmarny sen, z którego chcielibyśmy się wybudzić, ale jednocześnie fascynuje nas i pieści każdy przesiąknięty strachem zmysł. Opowieść wdziera się w najmroczniejsze zakamarki naszego umysłu. Podczas seansu nagle wraca strach odczuwany w dzieciństwie przed potworami z szafy, czy tymi spod łóżka. Jennifer Kent gra z nami w grę, w której to ona rozdaje karty i nieraz nas zaskakuje asami wyrzucanymi z rękawa. Jest to magiczna sztuczka najwyższej klasy i pozycja obowiązkowa dla fanów grozy. Film został porównany przez magazyn „Variety” do trzech filmów Romana Polańskiego: Wstrętu (1965), Lokatora (1976) oraz Dziecka Rosemary (1968), oczywiście nie bez przyczyny. Pozostawi po sobie dużo niepokoju, a kiedy usłyszycie nawet najdrobniejszy zgrzyt zastanowicie się, czy to nie Babadook. Miłych snów! (Rafał Christ, "NoirCafe").

Matkę i jej sześcioletniego synka nawiedza nocami dziwaczny, tajemniczy stwór. Czy dziwne zjawisko jest realne, czy może jest wynikiem pogłębiającej się alienacji i psychozy bohaterów? Duszną, gęstą, schizofreniczną atmosferę filmu pogłębiają dodatkowo mistrzowskie zdjęcia polskiego operatora Radka Ładczuka, znanego z takich filmów jak "Jesteś Bogiem” czy "Sala samobójców”.

"Babadook" to debiut reżyserski Jennifer Kent, która wcześniej bardziej znana była z ról aktorskich, m.in. w "Babe - świnka w mieście" (1998), czy w "Tropem zbrodni" (1997). Debiut ten był na tyle okazały, iż od razu zebrał wiele nominacji i nagród., m.in. Nagroda AACTA: najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny, nagroda NYFCC: najlepszy pierwszy film.

Doceniono głównie fakt, iż reżyserka czerpiąc z najlepszych wzorców stworzyła specyficzny i autorski obraz, który wyróżnia się na tle mocno schematycznej i dominującej tendencji we współczesnych horrorach, czyli przesadnego stosowania widowiskowości i efektów technicznych kosztem innowacyjności i fabuły. Stawiając na kameralność, surowość i niesamowity nastrój, stworzyła dzieło, które ma szanse na pożądaną etykietę "kultowości".

Babadook (2014)
Gatunek: Thriller, Horror, Dramat
Reżyseria: Jennifer Kent
Produkcja: Australia
Czas trwania: 92'
Kino Regis, ul. Regis 1
Ceny biletów: 10 zł normalny, 5 zł klubowicze.

Zrealizowano przy wsparciu PISF.