Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2020-01-28 18:39:56 przez eb

"Błąd systemu" w DKF "Maciste"

DKF "Maciste" zaprasza 30 stycznia 2020 r. (godz. 19.00) na szeroko komentowany debiut fabularny Nory Fingscheidt - "Błąd systemu". Film jest jest chwytającą za serce opowieścią o desperackiej potrzebie uBwagi, miłości i czułości dziewięcioletniej dziewczynki.

Obraz został doceniony na wielu światowych festiwalach. Zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, jest także niemieckim kandydatem do OSCARA.

"Film to godna podziwu próba podejścia do trudnego tematu, ale to postać Benni, sportretowana w surowy sposób przez Helenę Zengel, pozostaje w pamięci na długo po projekcji." /Lee Marshall, Screen International/

Ma zaledwie dziewięć lat, a doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro swoich rówieśników. Do jakiejkolwiek placówki by nie trafiła, prędzej czy później zostaje z niej wydalona. Takie przypadki, jak niewinnie na pierwszy rzut oka wyglądająca Benni, w slangu pracowników socjalnych nazywane są „łamaczami systemu”.

Za agresją, krzykiem, gwałtownością, które charakteryzują zachowanie dziewczynki kryje się jeden cel. Jest nim desperacka chęć powrotu do domu i życie u boku ukochanej matki. Kobieta ma jednak spore wątpliwości, obawiając się, że krnąbrna córka nie pozwoli jej ułożyć sobie na nowo życia. Kiedy kolejne sposoby nie pomagają poskromić wybuchowego charakteru Benni, niespodziewanie pojawia się światełko w tunelu w osobie nowego opiekuna Michy. Czy uda mu się odnieść sukces tam, gdzie wszyscy inni postawili na dziewczynce krzyżyk?
Fabularny debiut Nory Fingscheidt ma w sobie coś z kina braci Dardenne. Uważna obserwacja miesza się tu z empatią, z jaką reżyserka podchodzi do swoich bohaterów. Film wykracza daleko poza psychologiczne studium wykluczonych, będąc żywą, emocjonalną opowieścią o desperackiej potrzebie miłości.

Reżyserka:
Nora Fingscheidt – urodziła się w 1983 roku w Brunszwiku. Dzieciństwo dzieliła pomiędzy Niemcy a Argentynę. Od 2003 roku aktywnie wspierała rozwój szkoły filmArche w Berlinie. W latach 2008-2017 studiowała reżyserię filmów fabularnych na akademii filmowej w Badenii- Wirtembergii. Jej dyplomowym filmem był pełnometrażowy dokument „Without This World”, za który uhonorowana została m.in. nagrodą Maxa Ophülsa. Fabularny debiut, jakim jest „System Crasher”, wzbudzał zainteresowanie już na poziomie scenariusza, zdobywając kilka laurów (doceniony został chociażby na festiwalu w Les Arcs).

BŁĄD SYSTEMU /2019/
30 stycznia /czwartek/ 2020, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Organizatorzy: DKF Maciste/Kino Regis/Miejski Dom Kultury
Działalność "DKF Maciste" współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.