Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2018-01-11 19:39:36 przez system

Bochnianin buduje mosty pomiędzy nauką a sztuką

Norman Leto, czyli urodzony w Bochni w 1980 roku Łukasz Banach, otrzymał tegoroczny Paszport Polityki w kategorii Sztuki Wizualnej. Z bardzo niekonwencjonalnym uzasadnieniem: za budowanie pomostów między sztuką a nauką.

Norman Leto, jeszcze jako 19 –letni Łukasz Banach w 1999 r. zrezygnował z formalnej edukacji (nie przystąpił do matury) i zajął się sztuką. Nie ma formalnego wykształcenia plastycznego, ale... przyjaźnił się ze Zdzisławem Beksińskim. Tworzy obrazy, obiekty, instalacje, kręci filmy, pisze książki, przygotowuje komputerowe projekty. Łączy artystyczną fikcję z doświadczeniami nauk ścisłych i filozofii. W 2007 r. rozpoczął współpracę z reżyserem Krystianem Lupą przy spektaklu „Factory 2”. W 2010 r. wydał powieść „Sailor” oraz nakręcił na jej podstawie pełnometrażowy film.

Bohaterem jego ostatniego filmu "Photon" jest wnętrze człowieka. Tak właśnie mówi o swoim filmie. Dodaje, że pytanie: jak coś funkcjonuje, w tym również – jak funkcjonuje ludzki organizm fascynowało go od zawsze. Na pewno od czasu gdy jako 4-latek rysował pierwsze przekroje.
Norman Leto należy do pokolenia Atari: dzieciaków, które pod koniec lat 80-tych rozpoczęły swoją przygodę z komputerem.

Foto z: Polityka