Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-11-16 22:33:05 przez system

Błysnęli wiedzą o rotm. Pileckim

We wtorek, 15 listopada w Oratorium św. Kingi w Bochni odbył się finał V edycji konkursu historycznego "Ziemia Bocheńska od przeszłości do teraźniejszości. Rotmistrz Witold Pilecki i jego ucieczka z KL Auschwitz do Bochni i Wiśnicza".

W patriotyczny nastrój zebranych wprowadził występ uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Orła Białego w Bochni pt. "Rotmistrz Pilecki - Pamiętamy!" pod kierownictwem p. Małgorzaty Krzyżak.

Finał poprowadził Ireneusz Sobas ze Starostwa Powiatowego w Bochni, a odpowiedzi uczestników oceniało jury w składzie: Stanisław Kobiela (przewodniczący) oraz członkowie: Ewelina Mroczek i Stanisław Mróz.

Do ostatniego etapu konkursu zakwalifikowało się 11 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu bocheńskiego z 39, którzy uczestniczyli w eliminacjach międzyszkolnych 7 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym w Bochni:

 • Agnieszka Stachura - ZS 3 - I miejsce,
 • Krzysztof Bujak - CKZiU Łapanów – II miejsce ex-aequo,
 • Kamil Czesak - ZS 3 - II miejsce ex-aequo,
 • Robert Ciężak - CKZiU Łapanów,
 • Michał Krzyszkowski - ZS 1,
 • Gabriela Szydłowska - II LO,
 • Szymon Klejdysz - I LO,
 • Rafał Bujak - CKZiU Łapanów,
 • Monika Longa - II LO,
 • Filip Rudnik - I LO,
 • Paulina Sroka - II LO.

Podczas finału zostały również wręczone wyróżnienia w postaci Brązowych Odznak Honorowych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” dla aktywnych działaczy Stowarzyszenia oraz wspomagających jego rozwój. Otrzymali je z rąk Stanisława Pażuchy (przewodniczący Zarządu Okręgu Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Krakowie) i Haliny Muchy (przewodniczącej Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Bochni):
- Stanisław Cieślik – prezes Zarządu Contimax S.A.,
- Jan Mucha,
- Irena Wszołek,
- Józefa Słoniowska.

Honorowym patronatem wydarzenie objęli:
- ks. prałat dr Wojciech Gałda - proboszcz parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Bochni;
- Ludwik Węgrzyn - Starosta Bocheński;
- Zbigniew Rojek - prezes zarządu Kopalni Soli w Bochni.

Konkurs zorganizowali:
- Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana",
- Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Współorganizatorzy:
- szkoły ponadgimnazjalne, uczestniczące w konkursie.

W wydarzeniu wzięli udział: przedstawiciele posłów na Sejm RP Włodzimierza Bernackiego (Andrzej Krasoń) i Józefy Szczurek-Żelazko (Elżbieta Adamska), Józef Mroczek (wicestarosta bocheński), Stefan Kolawiński (burmistrz Bochni), Bernadetta Gąsiorek (przewodnicząca Rady Powiatu w Bochni), Zbigniew Rojek (prezes Zarządu Kopalni Soli w Bochni), Bożena Pruska (dyrektor Biura Okręgu KSCCh w Krakowie), Stanisław Pażucha, przedstawiciel rodziny Tomasza Serafińskiego z Nowego Wiśnicza - Stanisław Domański, dr hab. Teofil Wojciechowski, dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych miasta Bochnia i powiatu bocheńskiego, uczniowie szkół, sympatycy i członkowie stowarzyszenia.