Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-09-13 08:46:06 przez system

Cykl spotkań ze Szczepanem Brzeskim i Sylwią Bajek

W szkołach średnich ruszył cykl spotkań z bochnianinem i himalaistą Szczepanem Brzeskim i jego partnerką Sylwią Bajek. Pierwsze takie spotkanie miało miejsce w II Liceum Ogólnokształcącym. Prelekcja ta zapoczątkowała cykl spotkań z młodzieżą w szkołach prowadzonych przez Powiat Bocheński. II LO reprezentowali uczniowie z klas o rozszerzonym profilu geograficznym.

Szczepan i Sylwia opowiadali młodym ludziom o Himalajach, Evereście, Nepalu i wspinaczce na najwyższy szczyt świata. O przygodach które spotkały ich podczas wyprawy, ale również mówili o tym co w życiu ważne czyli pasji, realizacji marzeń i sporcie.

Szczepan Brzeski to pasjonat wspinaczki i miłośnik gór. Wspólnie ze swoją partnerką w maju tego roku wzięli udział w wyprawie na szczyt dachu Świata – Mount Everest. Z przyczyn od niech niezależnych dotarli na 8 800 m.n.p .m, ale ze zdobycia największej góry nie rezygnują, gdyż dla Szczepana Everest jest ostatnim do zdobycia szczytem w Koronie Ziemi (9 najwyższych szczytów na świecie). Dotychczas pełną Koronę Ziemi zdobyło 22 Polaków, a Polskich zdobywców Everestu jest ok. 50.

Sylwia Bajek to podróżniczka, miłośniczka wspinaczki skałkowej, fotografii reportażu, poczucia wolności, minimalizmu, 'dziania się'. Pochodzi z Rzeszowa. Na co dzień studentka Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W duecie ze Szczepanem prowadzi prelekcje podróżniczo-motywacyjne dla młodzieży i dorosłych. 21 maja 2017 realizując projekt Najmłodsza Polka na Evereście (rocznik '91) wspięła się na wysokość 8800 m n.p.m. Na swoim górskim koncie ma m.in. Wierzchołek Południowy Mount Everest, Denali, Island Peak, Gran Paradiso

Szczepan Brzeski został nominowany w konkursie Gazety Krakowskiej w kategorii Osobowość Turystyki i zwyciężył etap wojewódzki.

Info: Starostwo Powiatowe