Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-10-06 14:48:41 przez system

„Czerwona ziemia” w Domu Bochniaków

13 października o godz. 18.00 Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej zaprasza na wernisaż wystawy amerykańskiego fotografika ze Szwecji Douglasa Kneedlera, autora serii zdjęć Stanów Zjednoczonych z lat 70. Jego "Czerwona ziemia", prezentowana w Domu Bochniaków, leży gdzieś pomiędzy dokumentem a sztuką.

Douglassa Kneedlera można nazwać artystą pogranicza nie tylko dlatego, że jego zdjęcia tak trudno zamknąć w jednej kategorii. Sam fotografik jest człowiekiem żyjącym pomiędzy krajami, kontynentami i kulturami.

Urodził się w latach 40. w Manili na Filipinach. Wychował w Stanach Zjednoczonych, wędrując wraz z rodziną ze wschodniego na zachodnie wybrzeże kraju. Z Ameryki wyjechał, żeby wydostać się spod wpływu rodziców. Wybrał Europę. Od 40 lat mieszka w Szwecji. Jak mówi, także tam nie znalazł jednak przyjaznego miejsca. Przez długi czas, szczególnie w latach 70., czuł się dyskryminowany, odmawiano mu prawa do tantiem za publikowanie zdjęć.

Na decyzję Kneedlera o zostaniu fotografem miało podobno wpływ wydarzenie z dzieciństwa. - W wieku ośmiu lat zostałem przedstawiony Edwardowi Westonowi, który pokazał mi swoje odbitki - wspomina. Weston był jednym z nestorów amerykańskiej fotografii artystycznej.

Od 1962 roku podróżuje po Europie. Z tych podróży opublikował wiele albumów np. Drogę do piekła, Zabójcze anioły, Niewolnicy czy Postęp.

W swych artystycznych peregrynacjach odwiedził m.in. Walię, Sztokholm, Paryż i oczywiście Polskę. Tu zagościł z własnymi wystawami w Katowicach, Tychach i Jaworznie, prezentując „Czerwoną ziemię”, na którą złożyło się 160 barwnych zdjęć z podróży autora po Stanach Zjednoczonych oraz „Znaki miasta – Stockholm”.

W Polsce realizował również projekt „Inna Polska w fotografii”, który dokumentował polskie miejskie graffiti.
"Czerwona ziemia" jest wyborem z masy fotografii, jakie Kneedler stworzył podczas swojej prawie rocznej wędrówki po Stanach Zjednoczonych. Głównie po jego prowincjonalnej, wiejskiej części. Zadecydowała o tym konieczność: początkujący fotografik musiał się liczyć z każdym dolarem, jaki mógł wydać na tę wyprawę. Duże miasta były zamknięte przed człowiekiem, który jeździł po kraju półciężarówką i spał pod namiotem. Dzięki temu jednak powstał cenny dokument. Zdjęcia Kneedlera opowiadające o małomiasteczkowej Ameryce lub rezerwatach Indian już 30 lat temu chętnie drukowały szwedzkie czasopisma. Teraz to zapis o wartości historycznej, ciekawy portret dawno zmienionych miejsc i ludzi. Kneedler bacznie przyglądał się mieszkańcom małych, białych domków obłożonych blachą falistą: starym farmerom, Amerykankom pod kloszem fryzjerskiej suszarki. Indianom Nawaho i Hopi. - Moim tematem jest po prostu ludzkość - mówi. Mimo to nie chce, żeby jego fotografie nazywać socjologicznymi. - Nigdy nie studiowałem socjologii - śmieje się.

Zapewne słuchając rady Westona, żeby przestać pokazywać świat dosłownie, Kneedler pokazał nam swoje zdjęcia w barwnych negatywach. Osiągnął, co zamierzał: oryginalną formę, na pograniczu realizmu i abstrakcji, pomiędzy dokumentem a sztuką.

W Domu Bochniaków prezentowanych będzie 100 barwnych fotogramów z podróży po Stanach Zjednoczonych oraz 50 czarno-białych fotografii, będących zbiorem zdjęć osób bliskich, rodziny oraz miejsc bliskich autorowi.