Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-06-22 14:26:57 przez system

"Człowiek i nadczłowiek" w kinie Regis

Kino Regis zaprasza miłośników teatru w czwartek 25 czerwca na godz. 20.00 na kolejne przedstawienie cyklu NT Live.

Nominowany do Oscara Ralph Fiennes (znany m.in. z filmów „Angielski pacjent”, „Lista Schindlera”, „Wichrowe wzgórza” oraz spektaklu „Edyp” w londyńskim Teatrze Narodowym) gra Jacka Tannera w dowcipnym, prowokacyjnym klasyku "Człowiek i nadczłowiek" (Man and Superman) autorstwa George’a Bernarda Shawa, nie wystawianym w Polsce od 1928 roku.

Jack Tanner, radykalny myśliciel o anarchistycznych poglądach i bogaty kawaler, wydaje się niezbyt trafionym wyborem jako opiekun dla młodej i ponętnej dziedziczki, Anny. Mimo wszystkich wad Tannera Anna postanawia wykorzystać swój czar, aby go oswoić i ostatecznie poślubić „rewolucjonistę”, mimo, że w niej samej kocha się młody poeta, być może bardziej odpowiedni kandydat do jej serca. Tanner, przerażony pierwszymi powiewami udomowienia, ostrzeżony przez swojego szofera, ucieka do Hiszpanii, gdzie zostaje porwany przez bandytów i spotyka Diabła. W eksperymentalnej sennej sekwencji w trzecim akcie, nazwanej „Don Juan w piekle”, kosmiczna walka płci (nieba i piekła) otrzymuje pełną alegoryczną i filozoficzną oprawę, w pełni uzasadniając podtytuł sztuki „Komedia i Filozofia”. Tanner budzi się odnaleziony przez Annę i godzi się na los złowionego męża.

Sztuka z 1903 roku to owoc filozoficznych poglądów Shawa, upatrującego w „sile życiowej” środek do udoskonalenia rodzaju ludzkiego. Sztuka, w reżyserii Simona Godwina, będąca połączeniem komedii romantycznej, epickiej opowieści i powiastki filozoficznej, uważana za współczesną wersję „Don Giovanniego” Mozarta, zadaje fundamentalne pytanie o to jak współcześnie żyjemy.

Spektakl i gra aktorska zebrały entuzjastyczne opinie brytyjskiej prasy:
Ralph Finnes dał jeden z najlepszych występów w swojej karierze (Independent)

Spektakl nie z tego świata. Ralph Fiennes leci wysoko, niczym nadczłowiek Bernarda Shawa (Metro).

Zdumiewający. Mistrzowski występ Ralpa Finnesa, zaś Tim McMullan jest doskonale komiczny
(Guardian).

Przedstawienie z polskimi napisami.

Obsada: Ralph Fiennes, Tim McMullan, Indira Varma, Simon Markey, Henry Everett, Nicholas Bishop, Faye Castelow i inni
Reżyseria: Simon Godwin
Scenografia: Christopher Oram
Muzyka: Michael Bruce

Człowiek i nadczłowiek (NT Live)
25.06.2015, godz. 20.00, duża sala kina Regis
Czas trwania: około 180 minut (z przerwą)
Bilety w cenie: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)