Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-01-16 12:36:56 przez system

DKF Maciste: "Komunia" i spotkanie z reżyserką

DKF Maciste zaprasza 19 stycznia do Kina Regis na inauguracyjne w 2017 roku spotkanie klubowe. Zobaczymy - nagrodzony m.in. na MFF w Locarno - polski dokument "Komunia". Po seansie spotkanie z reżyserką filmu - Anną Zamecką. Wstęp do filmu wygłosi oraz rozmowę poprowadzi - Jacek Dziduszko.

Opis filmu:
Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem, niepełnosprawnym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest pierwsza komunia święta 13-letniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

- Po kilku pierwszych spotkaniach z Olą, Nikodemem i ich ojcem, wiedziałam, że chcę zrobić film o sile bezwarunkowej rodzinnej miłości, o więzach, które łączą na zawsze - mówi Anna Zamecka, reżyserka filmu „Komunia”.

„We wnętrzu ciasnego mieszkania – gdzie wszystko ginie, psuje się i sypie - zobaczyłam troje ludzi związanych ze sobą tak mocno, że gest jednego z nich natychmiast powodował lawinę reakcji: od złości, przez strach, po powstrzymywane wzruszenie. Był tylko jeden sposób na sfilmowanie tego nagromadzenia przedmiotów i emocji: kamera musiała stać się czwartym członkiem rodziny”. „Komunia”odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.

„Komunia” jest dla mnie o rodzinnej więzi” – mówi Izabela Łopuch, producentka i szefowa produkcji HBO Polska. „Nie tej, której ilustracją na obrazku jak z katalogu czy reklamy, są „szczęśliwi ludzie”, a ich szczęście oznaczają piękne meble, przestronne wnętrze, wypolerowane na błysk owoce na stole. WIĘŹ to co innego. To coś, czego się nie da oszukać - ani wytworzyć sztucznie, ani przeciąć. To coś, co żyje w nas od urodzenia do śmierci. Ewoluuje, zmienia, zmusza do myślenia o sobie w relacji z innymi. Subtelność i wnikliwość, z jaką Ania pokazała tę więź w rodzinie bohaterów, wzrusza mnie i przypomina, że najważniejsze co mamy, to ludzie obok.”

Światowa premiera „Komunii” odbyła się na MFF w Locarno, gdzie film otrzymał GRAND PRIX Semaine de la Critique dla najlepszego filmu. Swoją polską premierę miał natomiast na Warszawskim Festiwalu Filmowym, na którym zdobył Grand Prix dla najlepszego dokumentu. Film został już zakwalifikowany do konkursu głównego festiwalu w Lipsku. Będzie również prezentowany w sekcji Best of Fests na festiwalu IDFA w Amsterdamie.

Reżyser:
Anna Zamecka - mieszka i pracuje w Warszawie. Studiowała dziennikarstwo, antropologię kulturową i fotografię w Warszawie i Kopenhadze. „Komunia” jest jej pełnometrażowym debiutem. Reżyserka jest również autorką scenariusza filmu, współproducentką oraz montażystką.

Nagrody i festiwale:
2016 – MFF w Locarno, nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego sekcji La Semaine de la Critique
2016 – Warszawski Festiwal Filmowy, nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
2016 - DOK w Lipsku - konkurs główny
2016 – IDFA, Amsterdam - sekcja: Best of Fests

Można już zamawiać legitymacje członkowskie DKF na rok 2017. Cena 20 zł. Cena pojedynczego biletu na seanse w ramach DKF dla posiadacza ważnej legitymacji wynosi jedyne 5 zł. Dodatkowo legitymacja uprawnia do ulgi na regularne seanse w kinie Regis.

Komunia (2016)
Gatunek: dokument
19 stycznia (czwartek) 2017, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Zrealizowano przy wsparciu PISF.