Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-12-01 19:47:21 przez system

DKF wyjątkowo w piątek

W piątek 4 grudnia DKF Maciste zaprasza na film piewcy rosyjskiego folkloru Aleksieja Fedorczenki – „Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków”. Prelekcję do tego niezwykłego filmu wygłosi dr hab. Joanna Wojnicka. Początek o godz. 19.00.

Za delikatność, empatię, szacunek dla godności ludzkiej, a także wielkie poczucie humoru i wyobraźnię. Film daje nadzieję na wolność sztuki, a także przedstawia nam najsympatyczniejszego zombie w całej historii kina - podano w oficjalnym uzasadnieniu werdyktu jury 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, które przyznało "Niebiańskim żonom..." nagrodę Grand Prix.

Bohaterkami maryjskich opowieści są kobiety o imionach, rozpoczynających się na literę "O". Jest Okanaj Oszaniak o ciele starannie natartym, aby prawidłowo się rozwijało; Osztylech, która zrywa bukiet fallicznych grzybów w poszukiwaniu odpowiedniego męża; Onja, wąchająca intymne miejsce swojego mężczyzny, dowodząc jego zdrady… U Fedorczenki erotyka splata się z folklorem, rytuały i wierzenia przenikają postsowieckie blokowiska oraz wsie jak sprzed wieków. Czego tu nie ma: martwi wstają z grobów, święte drzewa karzą, leśny duch domaga się seksu, a waginy przemawiają własnym głosem. Film odsłania też mroczną stronę maryjskich wierzeń - konsekwencje igrania z duchami, klątwami i magią. Reżyser wystawia wymierającym mniejszościom Federacji Rosyjskiej filmowy pomnik - nie ze spiżu, lecz z zadziwienia, czułości i humoru.

Edgar Pêra (portugalski reżyser, członek jury) komentując werdykt powiedział:
Podczas obrad większość z nas od razu zgodziła się, że powinniśmy nagrodzić ten film. To dla mnie miłe zaskoczenie, bo był ostatnim z oglądanych przeze mnie i przed seansem miałem wątpliwości, na kogo głosować. Potem pojawiły się Niebiańskie żony... i wszystko stało się proste. Oceniając filmy w konkursach, trzeba zwrócić uwagę na ich wzajemne relacje. Film Fedorczenki ma wyjątkowy ładunek humanizmu. Jest prosty, sprawnie skomponowany, z dużą ilością humoru. Fedorczenko nie fetyszyzuje obrazu, najważniejsze są tu historie kobiet i emocje przez nie wzbudzane. Oczywiście obraz jest ważny, sam bardzo lubię się nim bawić, i było wiele filmów, których twórcy to robili. (Gazeta festiwalowa „Na horyzoncie”)

Autor (Aleksiej Fedorccenko) o filmie:
Naród Rosji jest złożonym tworem, wziąwszy pod uwagę fakt, że jej terytorium nie jest zamieszkiwane przez jednostki jak Litwa czy Polska, ale przez grupy – to ponad 180 różnych grup etnicznych. Ludność ugrofińska wywodzi się z centralnej Rosji, gdzie znajdziecie dziś najwięcej kościołów i klasztorów. Maryjczycy reprezentują największą grupę spośród plemion ugrofińskich, jedyną, która do dzisiejszego dnia kultywuje tradycję wspólnej modlitwy w gajach, prostych rytuałów, posiada lokalnych kapłanów. Ich święta góra została wysadzona w powietrze, a gaje oliwne zostały wycięte. Jednak szybko zorientowano się, że zniszczenie symboli nie unicestwiło tej społeczności. Maryjskie panny i żony z pozoru niczym nie różnią się od innych ziemskich żon.

Prelegent:
Dr hab. Joanna Wojnicka - wicedyrektor Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ. Specjalizuje się w historii kina europejskiego. W kręgu jej zainteresowań znajdują się szeroko pojęte związki kina z innymi sztukami, zwłaszcza: literaturą, malarstwem i teatrem. Opublikowała m.in . „Świat umierający. O późnej twórczości Luchino Viscontiego” (Kraków 2001), „Słownik wiedzy o filmie”, (Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa-Bielsko Biała 2008, współaut. Olga Katafiasz) oraz szereg artykułów w książkach i czasopismach naukowych.

Nagrody przyznane filmowi:
13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Grand Prix;
Kinotavr Russian National FF - najlepszy scenariusz i zdjęcia;
goEast Festival – nagroda FIPRESCI;
Federal Foreign Office’s Award.

Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków (2014)
Gatunek: dramat obyczajowy
Reżyseria: Aleksiej Fedorczenko
Produkcja: Rosja
Czas trwania: 106'
Piątek, 4 grudnia, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Zrealizowano przy wsparciu PISF