Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-06-17 15:32:17 przez system

Dni Bochni 2015 – Sztuka

Sztuka - drugi blok tegorocznych Dni Bochni rozpocznie się w czwartek 18 czerwca, wernisażem wystawy prac przeglądu „Młodzi Plastycy 2015”, połączonym z wręczeniem nagród. W ramach tej części zaplanowano także spotkanie z poezją, wystawy malarstwa i fotograficzną, fotograficzna podróż po Bałkanach i prezentację drugiego wydania książki Jana Flaszy i Przemysława Koniecznego „Bochnia-przewodnik po mieście”.

Program:

18 czerwca, godz. 12.00 – Miejski Dom Kultury, wernisaż wystawy pokonkursowej przeglądu „Młodzi Plastycy” połączony z wręczeniem nagród.
Organizowany od 2007 roku przegląd „Młodzi Plastycy” jest formą konkursu, którego celem jest prezentacja twórczości plastycznej dzieci i młodzieży w wymiarze przekraczającym szkolny program edukacyjny. Skierowany jest do tych, którzy wszechstronnie rozwijają swój talent i doskonalą umiejętności, a przede wszystkim pasjonują się plastyką niezależnie od wieku. Brak narzuconego tematu i techniki prac ma na celu maksymalną swobodę wypowiedzi. Prace laureatów prezentowane są podczas Dni Bochni na Rynku, pozostałe prace w Miejskim Domu Kultury.

19 czerwca, godz. 17.30 – Muzeum im. St. Fischera, prezentacja tomu poetyckiego Andrzeja Pacuły „Uzbornia. Kroniki rodzinne”, wiersze czyta Grażyna Barszczewska.
Uzbornia. Kroniki rodzinne - to tom wierszy epickich i filozoficznych, którego zasadniczą treścią są wątki biograficzne i historyczne związane z życiem mieszkańców Bochni od początku ubiegłego stulecia, zwłaszcza zamieszkujących tereny na Uzborni. Andrzej Pacuła zrealizował udany mariaż formy poetyckiej z zapisem kronikarskim, połączył warsztat poety z warsztatem historyka-amatora, historie rodzinne z historiami różnych znanych mu osób.
Andrzej Pacuła – poeta, autor piosenek literackich, szopek satyrycznych i tekstów kabaretowych. Redaktor katalogów artystycznych, książek poetyckich i pamiętników. W latach 1981-1988 w „Piwnicy pod Baranami”, współpracownik „Szpilek” i redakcji kulturalnej Radia Kraków, założyciel i dyrektor artystyczny Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie (2000-2006). Zadebiutował tomem poetyckim „Solna Góra. Kroniki miejskie” z rysunkami Jana Sawki, Bochnia 1999.

21 czerwca godz. 12.00 – Muzeum im. Stanisława Fischera, wernisaż wystawy malarstwa „Marcin Samlicki w pełnym kolorze”.
25 czerwca mija 70. rocznica śmierci Marcina Samlickiego (1878-1945), ucznia Jana Stanisławskiego i Jacka Malczewskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy bocheńskich, krytyka i historyka sztuki, organizatora ruchu artystycznego we Francji i w Polsce, animatora środowiska plastycznego w Bochni po powrocie z Paryża w 1928 r. Wystawa będzie szansą pokazania w Bochni, po raz pierwszy na taką skalę, bogatego dorobku artysty zgromadzonego w Muzeum im. Stanisława Fischera, które posiada kilkaset prac olejnych, rysunków i grafik Samlickiego. Należą do nich m. in. prace które powstały w czasie jego pobytu we Francji (Le Vigan, Paryż), podczas podróży artystycznych do Włoch i Hiszpanii, a także w Bochni, Łapczycy, dolinie Raby, w Lipnicy Murowanej i Krzemieńcu.

23 czerwca godz. 18.00 – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, otwarcie poplenerowej wystawy fotograficznej „Bochnia - miasto soli i sól miasta”.
Wystawa „Bochnia - miasto soli i sól miasta” to pokłosie pleneru fotograficznego organizowanego w ramach projektu „Bochnianie Współdecydują – partycypacja szansą na rewitalizację miasta”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”.

24 czerwca godz. 17.30 - Muzeum im. Stanisława Fischera, „Z Bochni w świat. Ze świata do Bochni”: Michał Korta „Czy Bałkany są tylko wyobrażeniem?”.
Michał Korta - Fotograf, podróżnik, germanista, maratończyk. Urodzony w Bochni. Fotografią zajmuje się od kilkunastu lat. Obecnie rozwija własne atelier: Korta Studio w Krakowie. Wykładowca Akademii Nikona. Specjalizuje się w portrecie konceptualnym i zdjęciach beauty. Tworzy obrazy, które wydobywają emocje portretowanego. Fotografuje malarzy, pisarzy, muzyków, twórców sztuki. Autor zdjęć do książki o polskim designie „Out of the Ordinary” oraz do wielu katalogów o podobnej tematyce. Zajmuje się także fotografią reklamową, modową, prasową oraz projektami niekomercyjnymi. Od 2006 roku realizuje długoterminowy projekt dotyczący byłych republik ZSRR w Azji Centralnej.
Publikuje w 2+3D, Zwierciadle, Newsweeku, Gazecie Wyborczej, Dzienniku Polskim, Elle, Architectural Digest Italy, Sukcesie, Machinie, Fashion Magazine, Kronice Bocheńskiej i innych. Współpracuje z wydawnictwami: Znak, Karakter, Czarne, De Geus Publishing House. Fotografował m.in. dla Sony Music Polska, Biodermy, Dr. Irena Eris, Polfarmy, Invicty, Segafredo. Jest zdobywcą 1 miejsca w konkursie BZ WBK PRESSFOTO 2012 w kategorii Portret fotoreportaż. Strona internetowa autora: www.kortastudio.com

25 czerwca godz. 17.30 – Miejski Dom Kultury, promocja książki Jana Flaszy i Przemysława Koniecznego „Bochnia. Przewodnik po mieście”. Wydanie drugie uzupełnione.
Drugie wydanie książki, która na rynku ukazała się równe 10 lat temu, a jej nakład wyczerpał się kilka lat temu. Drugie wydanie zostało przez autorów uzupełnione, wszak przez tę dekadę miasto znacznie się zmieniło, przybyło nowych obiektów, a inne zniknęły bezpowrotnie. Pozycja oczekiwana przez czytelników, choć nazwana skromnie przewodnikiem, jest czymś więcej - wielopłaszczyznową opowieścią o Bochni współczesnej, o jej historii, o dokonujących się na przestrzeni ośmiu wieków zmianach w sferze przestrzennej, gospodarczej, społecznej, kulturowej i duchowej. Ukazuje bogactwo tradycji bocheńskiej zabierając czytelnika nie tylko na spacer po współczesnym mieście, ale także w podróż sentymentalną po Bochni minionej, którą znamy z przekazów rodziców i dziadków, której już nie ma, ale za którą tęsknimy.
Prezentacji książki towarzyszyć będzie minirecital uczniów bocheńskiej Szkoły Muzycznej II stopnia.