Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2009-02-09 12:01:08 przez system

Dofinansowana biblioteka

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni będzie realizować w tym roku dwa projekty, które otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programów w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, priorytetu ?Promocja literatury i piśmiennictwa kulturalnego.?

Pierwszy projekt "Nie tylko słuchamy… Rozwój czytelnictwa wśród osób niewidomych i słabowidzących" skierowany jest do osób niewidomych i słabowidzących dorosłych, dzieci i młodzieży. Ma na celu ułatwienie tej grupie ludzi dostępu do edukacji i literatury. Biblioteka z osobami niewidomymi i niedowidzącymi pracuje od ponad 12 lat, by wyjść naprzeciw ich zapotrzebowaniom gromadzi "książki mówione" nagrane na kasetach magnetofonowych a obecnie na płyty CD i nagrania w formacie Mp3 czyli audiobooki. Dodatkowo udostępnia książki elektronicznie zgrywając na karty compact flesh, które odtwarzane są poprzez czytaka. W ramach projektu planowane jest powiększenie zbiorów audiobooków o nowe tytuły oraz cykl 4 spotkań z twórcami kultury dla dzieci i dorosłych.
Drugi projekt zatytułowany "Spełniamy marzenia — niecodzienne spotkania z literaturą dla dzieci" adresowany jest do najmłodszych czytelników Bocheńszczyzny. Jego celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i poszerzenie wiedzy o regionie. Planowany jest cykl spotkań z ulubionym autorem, warsztaty czytelnicze oraz konkurs "Opowieści i legendy mojego regionu".