Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-05-09 19:15:07 przez system

Don Kichot teatru Bolszoj - projekcja w kinie Regis

12 maja o godz. 19.00 kino Regis zaprasza na kolejne przedstawienie baletowe teatru Bolszoj. Tym razem obejrzymy niezapomnianą komedię Don Kichot.

Ten luźno oparty na wątkach powieści Cervantesa balet aż kipi od tanecznych popisów, stylizowanych ognistych hiszpańskich tańców i przezabawnych scen pantomimicznych. Kitri, córka oberżysty, kocha z wzajemnością biednego cyrulika Basilia, ale ojciec chce ją wydać za bogatego szlachcica. Na szczęście sprytny Basilio i rezolutna Kitri z pomocą błędnego rycerza Don Kichota oraz jego giermka Sancho Pansy wywiodą ojca dziewczyny w pole i otrzymają rodzicielskie błogosławieństwo.

Pierwszą wersję choreograficzną „Don Kichota” do melodyjnej muzyki Minkusa stworzył Marius Petipa, ojciec XIX-wiecznego baletu rosyjskiego; nie mogło więc zabraknąć wielkiej sceny z udziałem zjaw i wróżek (Sen Don Kichota). Za klasyczną tradycją wystawiania „Don Kichota” podąża wiernie choreograf Aleksiej Fadejeczew, po raz kolejny realizując to pełne humoru i brawurowego tańca arcydzieło.

Z dwóch alternatywnych wersji zakończenia (moskiewskiego – z zabawą na rynku Barcelony i petersburskiego – z balem w książęcym zamku) Fadejeczew wybrał to drugie, pełne elegancji. W tej właśnie fina¬łowej scenie znajduje się popisowe pas de deux pary głównych bohaterów, rozbudowa¬ne do większej formy grand pas przez włą¬czenie pomiędzy tańce Kitri i Basilia wariacji dwóch solistek. Wykonanie tego popisowe¬go fragmentu i całego baletu, najeżonego technicznymi trudnościami, a jednocześnie wymagającego naturalnej, komicznej gry ak¬torskiej, stawia olbrzymie wymagania przed tancerzami. Oprócz mistrzostwa tanecznego muszą odznaczać się sceniczną charyzmą i osobowością.

Realizatorzy:
Paweł Sorokin - dyrygent
Aleksiej Fadejeczew wg Mariusa Petipy i Aleksandra Gorskiego - choreografia
Walerij Lewental - scenografia
Damir Ismagiłow - światła

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 10 minut (w tym 2 przerwy).

Don Kichot (Don Quixote)
Ludwig A. Minkus (1826–1917) / Aleksiej Fadejeczew
Obsada: Aleksiej Łoparewicz, Jekaterina Krysanowa, Roman Simaczew i inni
12.05.2016, godz. 19.00
Kino Regis, duża sala
Bilety: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy)