Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-04-23 13:01:35 przez system

Festiwal Integracja: jeszcze można wysyłać zgłoszenia!

Jeszcze przez tydzień można przesyłać zgłoszenia do udziału w VIII Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”, który odbędzie się 19 – 21 maja w Bochni. Dla uczestników przewidziano warsztaty muzyczne, które, jak co roku, poprowadzą znakomici artyści m.in. Ania Rusowicz, Artur Barciś, Mariusz Kałamaga (kategoria kabaret) Marek Piekarczyk, Sebastian Riedel i Robert Janowski, który zaśpiewa swój koncert podczas Festiwalowej Gali Laureatów.

Uroczyste rozpoczęcie festiwalu uświetni natomiast Zbigniew Wodecki, który później wraz z innymi artystami będzie oceniał występy uczestników. Głównym przesłaniem festiwalu jest integracja poprzez sztukę.

  • Jest wielu młodych ludzi, którzy mimo swej niepełnosprawności posiadają uzdolnienia muzyczne. Społeczeństwo jednak często postrzega te osoby przez pryzmat choroby. Poprzez ten festiwal chcemy zwrócić uwagę na wartość człowieka i promować osoby uzdolnione muzycznie – mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni.

I właśnie dlatego organizatorzy czekają na zgłoszenia, zarówno od osób niepełnosprawnych, jak zdrowych. Zgodnie z regulaminem, każdy, kto chce wystąpić musi przesłać wypełnioną kartę zgłoszeniową oraz nagranie piosenki lub programu kabaretowego. Jakość nie ma znaczenia, zapis można wykonać nawet telefonem komórkowym.

Zgłoszenia przyjmowane są w trzech kategoriach: **integracyjny duet muzyczny, zespół i kabaret.

Ta pierwsza kategoria najbardziej obrazuje charakter festiwalu. Duety tworzone są na podstawie przesłanych nagrań, według zasady: osoba niepełnosprawna – zdrowy rówieśnik. Uczestnicy przyjeżdżają z różnych stron Polski i zagranicy, tu się poznają, na warsztatach wspólnie ćwiczą piosenki – dodaje Jerzy Turek, wicedyrektor Ośrodka. Pozostałe dwie kategorie, zespół i kabaret adresowane są wyłącznie do osób niepełnosprawnych lub składów integracyjnych, przygotowanych i dobranych przez zgłaszającego.

Festiwal jest współfinansowany ze środków Powiatu i Miasta Bochni oraz wpłat od sponsorów. Organizatorem jest Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego oraz działające przy tej placówce Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kropla dobroci”. Więcej informacji na Facebooku oraz stronie: www.festiwal.bochnia.pl