Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-10-03 14:13:00 przez system

Festiwal Maryjny - podsumowanie

W niedzielę 2 października zakończył się już XXIV Festiwal Piosenki Maryjnej „Ad Gloriam Deiparae” Bochnia 2016. Wydawało się, że cóż może dostarczyć więcej wzruszeń niż wspaniały występ Kasi Kowalskiej w sobotę i jej odśpiewane wraz z publicznością „Hallelujah” Leonarda Cohena?

A jednak - koncert finałowy młodych uczestników Festiwalu dostarczył takich samych, a może nawet większych wrażeń! Zwłaszcza, jeśli się weźmie pod uwagę młody wiek i brak scenicznego doświadczenia piosenkarzy.

Naszą szczególną uwagę przykuł zespół Alternatywa Bożej Miłości, który nie wahał się sławić Matki Bożej przy pomocy ostrych, rockowych rytmów, z gitarą basową i perkusją. Sześcioro wokalistów i schowani za ich plecami instrumentaliści dosłownie podbili publiczność, która kazała im bisować.

Wyróżnić też trzeba trzy dziewczynki z Gromnika, które zaśpiewała a'capella i w dodatku rzecz prawie zapomnianą – canon.

Nie sposób nie wspomnieć też o laureatce I miejsca w kategorii "soliści młodziezowi", Aleksandrze Stawarz z Rzeszowa. Pięknym, głębokim głosem odśpiewała piosenkę, będącą właściwie podsumowaniem naszych narodowych emocji na temat Matki Boskiej Częstochowskiej. Wygrała za to, ufundowaną przez biskupa, wycieczkę do Rzymu.

Oglądając muzyczne zmagania ostatnich dni w Oratorium, nieuchronnie narzuca się porównanie obu bocheńskich festiwali: tego Maryjnego i Integracji Malowanej Dźwiękiem, organizowanej przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Bochni. Obydwa festiwale startowały z Oratorium, z tym, że Integracja znacznie później. Tymczasem ten młodszy festiwal „rozwinął skrzydła”, przeniósł się na dużą salę Hali Widowiskowo-Sportowej. Coraz to powiększa się krąg jego uczestników, występują również zagraniczni goście.

Przydałoby się, aby i organizatorzy festiwalu Maryjnego, a konkretnie – parafia św. Mikołaja, odważyli się wypłynąć na głębię! Jest to tym ważniejsze, że chrześcijaństwa i jego wartości trzeba w ostatnim czasie po prostu bronić i jak najszerzej propagować. Mała salka Oratorium, gdzie pod koniec publiczność składa się głownie z samych uczestników i ich bliskich nie spełni tego zadania. Nie nie przyciągnie się też na festiwal widzów za pomocą kilku, jakże niewielkich plakatów!

A oto pełna lista nagrodzonych na XXIV Maryjnym Festivalu:

Kategoria solisci dziecięcy:
I miejsce: Aleksandra Brzuszkiewicz - Piława Górna diec. Świdnicka - 500 zł
II miejsce: Agnieszka Nowakowska - Sobolów - 400 zł
III miejsce: Paulina Ignac - Tarnów - 300 zł

Wyróżnienie:
Patryk Ledziński - Dębno - 200 zł
Wiktoria Tokarczyk - Piwniczna Zdrój - 200 zł
Kinga Gurgul - Dębno - 200 zł

Nagroda kustosza sanktuarium: Aniela Oświęcimka - Nowy Wiśnicz - 500 zł

Kategoria solisci młodzieżowi:
I miejsce: Aleksandra Stawarz - Rzeszów, - pielgrzymka do Rzymu, nagrodę ufundował bp ordynariusz Andrzej Jeż
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: Zofia Sydor - Kraków - 700 zł

Kategoria zespoły:
I miejsce: Alternatywa Bożej Miłości - Czermin - 2000 zł
II miejsce: trio wokalne z Zespołu Szkół w Gromniku - Gromnik - 1500 zł
III miejsce: Confessio - Limanowa 1000 zł