Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-09-21 16:27:40 przez system

Folkowo na Uzborni

W sobotnie 19 września przedpołudnie w Amfiteatrze Parku Rodzinnego w Bochni odbył się Małopolski Przegląd Strażackich Zespołów Artystycznych działających przy Ochotniczych Strażach Pożarnych.

To pierwszy taki przegląd zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Bochni wspólnie z Zarządem Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. Małopolskiego i Urzędem Miasta Bochnia, w którym wzięło udział 14 zespołów z całej Małopolski.

Choć pogoda nie rozpieszczała uczestników i organizatorów, atmosfera była naprawdę gorąca. Było folkowo, kolorowo i tanecznie. Zespoły prezentowały się w przepięknych kolorowych strojach ludowych i przedstawiały nie tylko śpiew i tanieć, ale również obrzędy ludowe. Były piosenki regionalne, program dożynek opracowany na podstawie XIX w. rękopisu oraz program kabaretowo śpiewaczy o tematyce strażackiej.

Zespoły oceniało trzyosobowe jury w składzie Stanisław Migacz, Katarzyna Serwinowska i Sara Rynowska.

W przeglądzie wzięły udział zespoły o zróżnicowanym charakterze i reprezentujące różne poziomy artystyczne. Wyróżniły się dwa zespoły folklorystyczne, prezentujące ludowe obrzędy oraz zespół wokalno – kabaretowy, który przedstawił niezwykle oryginalny program o charakterystyce strażackiej. Przyznano także trzy wyróżnienia.

1 miejsce zdobył Zespół Obrzędowy "Lipniczanie" z Lipnicy Wielkiej
2 miejsce Zespół Obrzędowy „Gwoździec” z Gwoźdzca
3 miejsce zdobyła Grupa Śpiewaczo – Kabaretowa „Chorągwianki” z Chorągwicy

1 wyróżnienia przypadło dla Zespołu "Modlnicanie" z Modlnicy
2 wyróżnienie otrzymała Kapela „Królewianie” z Królówki reprezentująca Powiat Bocheński
3 wyróżnienie Zespół „Rodaczanie” z Rodak.

Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne, aparaty fotograficzne, puchary i lajkoniki.