Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2017-04-19 20:33:13 przez system

Franciszek Mollo i przegląd Młodej Plastyki

ArtMakers to Internetowa Galeria Sztuki której twórcy postanowili zorganizować trzecią odsłonę serii wystaw poświęconych próbie całościowego ujęcia aktualnego dorobku plastyki bocheńskiej.

Podobne takie wydarzenia organizowano już dwa razy. Po raz pierwszy zainicjowano ją w maju 1945 roku Wystawą Plastyków Bocheńskich. Sześćdziesiąt lat później nawiązywała do niej Nowa Wystawa Plastyków Bocheńskich, zorganizowana w 2005 z okazji obchodzonego wtedy Roku Marcina Samlickiego.

Obecnie, w związku przypadającymi w tym roku: 120 rocznicą urodzin i 50 śmierci Franciszka Mollo, organizatorzy postanowili dokonać swoistego przeglądu Młodej Plastyki Bocheńskiej, a więc uzyskania możliwie pełnego obrazu możliwości twórczych bocheńskiego środowiska. Mollo był twórcą poszukującym, który swój talent rozwinął podczas studiów malarskich w krakowskiej ASP i jako stypendysta miasta.

Organizatorzy mają głęboką nadzieję, że na wystawę nadeślą swoje prace wszyscy czynni twórcy młodszego pokolenia z terenu powiatu bocheńskiego i okolic, a także ci, którzy mierzą się z nowymi wyzwaniami artystycznymi. Wybrane prace zostaną zaprezentowane na wystawie w Galerii „Strych Muzealny” i innych gościnnych przestrzeniach Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Rynek 20. Pojawią się też w katalogu ekspozycji. Wernisaż wystawy planujemy na dzień 15 października 2017 roku.

Każdy z uczestników może zgłosić pięć prac z wymienionych poniżej kategorii: Malarstwo, grafika, rysunek, fotografia artystyczna, kaligrafia, animacja i sztuki audiowizualne, architektura, rzeźba, ornamentyka, wzornictwo przemysłowe, instalacje, scenografia, rzemiosło artystyczne, performance, lalkarstwo.

Najważniejszym sukcesem projektu będzie zaangażowanie młodych zdolnych ludzi, pochodzących z różnych środowisk i kręgów kulturowych, do twórczej refleksji nad otaczającym ich światem i dialogu o wspólnych wartościach. Zarazem wystawa stanowić będzie nie tylko wsparcie dla utalentowanych artystów, ale też służyć promocji sztuki i poszerzaniu kręgów kulturowych.

Wszelkie pytania dotyczące konkursu można kierować na adres: jan.flasza@muzeum.bochnia.pl

Zgłoszenia można nadsyłać do 31 maja 2017 roku.

Oficjalna strona wydarzenia:
https://www.artmakers.pl/mloda-plastyka-bochenska-III

Wszystkich aplikantów prosimy o wcześniejsze zapoznanie się z regulaminem. Zgłoszenia niezgodne z wymogami, nie będą uwzględniane. Aplikować można wyłącznie poprzez formularz zgłoszeniowy.