Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-07-11 09:55:03 przez system

Galeria Bezdomna już nie bezdomna?

Otwarcie Galerii Bezdomnej w piątek 9 lipca stanowiło ukoronowanie Bocheńskiego Tygodnia Fotografii.

Jak powiedział w mowie powitalnej Grzegorz Stodolny – to już trzecia odsłona Galerii, a druga dokonana w tym samym miejscu – budynku byłego pogotowia ratunkowego przy ul. Konstytucji 3 Maja.

Na tegoroczną Galerię złożył się różnoraki materiał – od zdjęć „sentymentalnych”, przedstawiających miasto i żyjących w nim ludzi przed 40-50 laty, po ujęcia współczesne. Oczywiście nie zabrakło w niej fotografii portretowej.

Cecha wyróżniającą Galerię od innych kulturalnych performance w mieście, jest jej sceneria – zniszczone pomieszczenia budynku, odpadające płytki podłogowe i tynki na ścianie. Zdjęcia są przyklejane wprost na odrapanych ścianach bądź wieszane jak bielizna – na sznurku. Przydaje jej to jednak waloru świeżości i autentyczności. Na portfolio galerii składając się prace zarówno uznanych bocheńskich fotografików jak i osób zupełnie nieznanych, dopiero wkraczających w zaczarowany świat fotografii.

Wiele wskakuje na to, że Galeria w budynku byłego pogotowia znajdzie swoją trwałą przystań, bo jak zaznaczył obecny na otwarciu wicestarosta Józef Mroczek – powiat jest na otwarty na to, by pomieszczenia budynku udostępniać Galerii rokrocznie.