Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-04-11 09:38:28 przez system

Goście z Meksyku na jubileuszu 70-lecia Biblioteki

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza 16 kwietnia o g godz. 16.00 czytelników i przyjaciół do wspólnego cieszenia się 70-leciem istnienia bocheńskiej książnicy i na koncert meksykańskich artystów Marii Luisy Ramos i Daniela Torresa.

Mija 70 lat obecności Biblioteki w kulturowym i społecznym pejzażu naszego miasta i regionu. Instytucji, która zawsze poszukiwała nowych form pracy i możliwości otwarcia się na jak najszersze grono odbiorców. Od samego początku była inicjatorką wielu ciekawych i eksperymentalnych działań. Za swoją wytrwałą pracę, tworzenie wspólnoty odpowiedzialnych za kulturę i rozwój społeczny pełnych pasji osób, otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Wśród nich Nagrodę Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar 2002 czy medal Bibliotheca Magna Perenisque przyznawany przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. - Wraz ze zmieniającymi się warunkami społecznymi oraz potrzebami naszych Czytelników i Przyjaciół zmienia się i Biblioteka. Zawsze z myślą o tym, by stać się atrakcyjnym miejscem dla poszukujących informacji, inspiracji, kontaktu z kulturą i sztuką – a także miejscem pełnych życzliwych relacji i więzi – mówi Dorota rzepka, dyrektor PIMBP.

- Dlatego Biblioteka zaprasza do wspólnego dzielenia się radością z osiągnięć minionych 70 lat, które przecież współtworzyliśmy i współtworzymy razem. Obejrzenie prezentacji „70 lat w pigułce” i „Jak nas widzą czytelnicy?” - dodaje.

Zaprasza na niezwykle wydarzenie muzyczne „Meksyk na cztery ręce” - koncert w wykonaniu pary meksykańskich pianistów: Marii Luisy Ramos i Daniela Torresa, współorganizowany wraz z Polsko – Meksykańskim Stowarzyszeniem Kulturalnym Bocian&Nopal.

Daniel Torres, którego bocheńscy melomani poznali w ubiegłym roku podczas koncertu w Bibliotece, urodził się w mieście Meksyk. Wyższe studia muzyczne odbył w Conservatorio de las Rosas w Morelii, jednej z najważniejszych akademii muzycznych Meksyku. Warsztat muzyczny doskonalił pod okiem wybitnych nauczycieli z całego świata. Pracował z takimi pedagogami jak Nika Jonicenoka (Litwa) czy Alexander Pashkov (Rosja). Uczestniczył w najważniejszych meksykańskich festiwalach: m.in. w Guanajuato, Pátzcuaro, Puebli, Meridzie czy Mexicali. Wśród jego ważnych osiągnięć międzynarodowych był udział m.in. w International Chopin Festival, który odbył się w Nałęczowie. W Polsce występował już m.in. w Lublinie, Starogardzie Gdańskim, Nowym Sączu, Warszawie i okolicach. Realizuje serię koncertów we współpracy z Polsko-Meksykańskim Stowarzyszeniem Kulturalnym Bocian&Nopal. Kontynuuje edukację muzyczną w Europie.

Partnerująca mu pianistka Maria Luisa Ramos także ukończyła w Conservatorio de las Rosas w Morelii. Pracowała m.in. z Alexandrem Pashkovem z Rosji. Uczestniczyła w licznych konkursach i festiwalach w Meksyku i na świecie. Jest – między innymi - laureatką konkursu pianistycznego dla młodych muzyków im. Fryderyka Chopina, odbywającego się w Meksyku. Aktualnie doskonali swoje umiejętności muzyczne w Wiedniu.

Podczas koncertu usłyszymy wybitne dzieła pianistyki światowej, a wśród nich znajdzie się: Gabriela Faure Dolly Suite op. 56, jej części: Berceuse, Mi-a-ou, Le Jardin de Dolly, Kitty-Valse, Tendresse, Le Pas Espagnol. Zabrzmi także Fantasia F minor Franza Schuberta. Usłyszymy również Six Morceaux for four hands Op.11 Sergiusza Rachmaninowa.
Biblioteka zaprasza do wspólnego odkrywania sekretów najbardziej tajemniczego obszaru ludzkiej twórczości, jaką jest muzyka, pragnąc podziękować Czytelnikom i Przyjaciołom za wszystko, co wnoszą swoją obecnością w nieustanny jej rozwój.