Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2018-01-17 13:09:45 przez system

Gwoździec triumfatorem lipnickiego Przeglądu

W niedzielę 14 stycznia zakończył się 36. Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „O lipnicką gwiazdę”. Zmagania konkursowe, organizowane z rozmachem przez Gminny Dom Kultury trwały dwa dni.

W sobotę występowały grupy dziecięce i młodzieżowe. Łącznie było ich 13 z całego województwa małopolskiego. W kategorii dziecięcych grup nagrody głównej czyli statuetki „Lipnickiej Gwiazdy” nie przyznano.
Dwa równorzędne pierwsze miejsca zdobyły natomiast: Grupa Kolędnicza SZCZODROKI z Rzepiennika Suchego oraz Grupa Kolędnicza HERODY z Gwoźdźca.
Natomiast DROBY z Gwoźdźca w gm. Zakliczyn zdobyły „Gwiazdę” w kategorii grup młodzieżowych.

W niedzielę popisywali się dorośli. Spośród 11 zespołów najlepsza okazała się Grupa Kolędniczej Z KOZĄ, również z Gwoźdźca! Oni też zostali dumnymi posiadaczami Lipnickiej Gwiazdy, którą otrzymali z rąk wicestarosty bocheńskiego, Józefa Mroczka.Cztery równorzędne I miejsca otrzymały natomiast Grupy Kolędnicze: Z TURONIEM z Rzepiennika Suchego, ŚMIGNIANIE ze Śmigna, KOLĘDNICY ZNAD USZWICY z Uszwi oraz Z TURONIEM z Otfinowa.

Honorowy patronat nad przeglądem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa, Starosta Bocheński – Ludwik Węgrzyn, Wójt Gminy Lipnica Murowana – Tomasz Gromala. Natomiast współorganizatorami, oprócz GDK, byli: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej i Urząd Gminy w Lipnicy Murowanej.

Foto z www.powiat.bochnia.pl