Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-09-14 12:17:03 przez system

Historia Rocka - Skarżyński o Watersie

Kolejny wykład Jerzego Skarżyńskiego z cyklu Ilustrowana Muzyką Historia Rocka odbędzie się w sali kameralnej MDK, 18 września o godz. 18.00. Tym razem red. Skarżyński przedstawi Rogera Watersa, informację zilustruje koncert In The Flesh-Live.

Po sierpniowym spotkaniu, podczas którego prezentowane było Pink Floyd, naturalną koleją jest przybliżenie solowego dorobku Rogera Watersa. Wybrana przez Jerzego Skarżyńskiego do zilustrowania wykładu DVD In The Flesh w przeciwieństwie do albumu pod tym samym tytułem jest rejestracją jednego koncertu, który odbył się 27 czerwca 2000 roku w Rose Garden Arena w Portland w stanie Oregon. Oprócz kilku solówek gitarowych wszystko brzmi niemal tak samo jak na płycie.

Koncert zaczyna set z albumu The Wall. Trudno wyobrazić sobie lepszy początek niż monumentalny riff In The Flesh. Waters zagrał w solowej karierze trzy trasy koncertowe. Za każdym razem jednak skupiał się przede wszystkim na repertuarze z własnych płyt, zaś rzadkie utwory z repertuaru Pink Floyd poddawał zazwyczaj znacznej obróbce. Tym razem było inaczej. Słuchając umieszczonych tu wersji Shine On You Crazy Diamond czy Dogs, można odnieść wrażenie, że Watersowi zależało na jak wierniejszym odtworzeniu klimatu oryginałów. I trzeba przyznać, że udało mu się to w pełni (czyżby jednak miał rację mówiąc: Pink Floyd to ja?). Szkoda tylko, że solowego materiału jest tu tak niewiele. (…) Na szczęście nie zabrakło miejsca dla najpiękniejszych fragmentów Amused To Death. Przede wszystkim jest tu wspaniała wersja Perfect Sense z głosem kubrickowego Hala 9000 we wstępie a także przejmujące It’a A Miracle.

Podobnie jak w czasach Pink Floyd Roger nadal przywiązuje ogromną wagę do wizualnej strony swoich koncertów. Zrezygnował co prawda z okrągłego ekranu, zastępuje go jednak ogromna ściana pełniąca podobną rolę, umieszczona za plecami muzyków. To właśnie na niej pojawia się osławiona „uskrzydlona” świnia. Pojawiają się tam także inne, charakterystyczne grafiki i zdjęcia, jak młoty podczas utworów z The Wall czy pryzmat podczas Breathe.

Ilustrowana Muzyką Historia Rocka
Roger Waters, IN The Flesh Live,
sala kameralna MDK,
18 września 2015 r. godz. 18.

Wstęp wolny.