Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-05-06 08:17:56 przez system

IV Nocny Maraton Czytelniczy w Dąbrowicy

W nocy z 28 na 29 kwietnia odbył się IV Nocny Maraton Czytelniczy, zorganizowany przez Zespół Szkół w Dąbrowicy i Biblioteką Pedagogiczną w Bochni. Tym razem gośćmi nocnej imprezy byli uczniowie Gimnazjum nr 2 w Bochni i Gimnazjum w Nieszkowicach Małych. Imprezę przygotowano w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Spotkanie jak zwykle rozpoczęło się wspólnym śpiewaniem i zabawą przy grillu. Kiedy zapadł zmierzch wszyscy uczestnicy przenieśli się do budynku szkoły gdzie czekały na nich liczne atrakcje. Na początek przeprowadzono Turniej Trójmagiczny „Wiedzy o Harrym Potterze” przygotowany przez panie: Magdalenę Szczeblewską oraz Barbarę Szołdrowską z Biblioteki Pedagogicznej w Bochni. Uczniowie biorący udział w turnieju najpierw musieli rozwiązać test indywidualny oparty o książkę JK. Rowling. Do kolejnego etapu przeszli już tylko wyłonieni finaliści, na których czekały zadania praktyczne: z wróżbiarstwa, wiedzy o eliksirach i obrony przed czarną magią. Laureaci musieli wykazać się wyjątkową fantazją, a wczucie się w rolę było równie wysoko punktowane. Dodatkowe zadanie oparte na logice okazało się wyjątkowo trudne. Ostatecznie jury w składzie: prof. Snape, Minerwa McGonagall oraz Hermiona Granger podjęło jednogłośny werdykt, a nagrody książkowe otrzymali wszyscy finaliści.

Konkurs o magicznym świecie Harrego Pottera zakończono słodkim poczęstunkiem. W bibliotece szkolnej na uczniów czekał pyszny tort czekoladowy.

Ponadto każdy uczestnik nocnego maratonu mógł wykonać techniką decoupage zakładkę do książki, która już zawsze będzie przypominać uczniom o Święcie Książki. W trakcie spotkania przeprowadzono również dyskusję na temat wyborów czytelniczych oraz ulubionych książek, które z pewnością warto przeczytać. Na zakończenie uczniowie obejrzeli kilka wartościowych filmów.

Rano uczestnicy nocnego maratonu wrócili do swoich domów.

Inicjatorką i koordynatorką całego przedsięwzięcia była Iwona Mrożek — nauczyciel bibliotekarz w Zespole Szkół w Dąbrowicy.