Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-05-08 09:51:29 przez system

Iwan Groźny (Teatr Bolszoj) w kinie Regis

"Iwan Groźny" to kolejny spektakl baletowy w wykonaniu Teatru Bolszoj, który zobaczymy na ekranie Kina Regis już w czwartek 14 maja o godz. 19.00. Muzyka Prokofiewa, a przede wszystkim owiany złą sławą car Iwan Groźny, jako główny bohater baletu... to trzeba zobaczyć, tego trzeba posłuchać.

Afirmacja tańca męskiego we współczesnym balecie. Wielki fresk historyczny z dziejów dawnej Rosji. Podobnie jak w swoim sławnym „Spartakusie”, Jurij Grigorowicz sięga po temat zaczerpnięty z historii, tym razem rosyjskiej, z całym jej okrucieństwem, mrokiem i drapieżnością.

Car Iwan IV Groźny to postać niemal nierealna w swym okrucieństwie, zupełnie nienadająca się na bohatera baletu. Grigorowicz udowadnia, że o wyrazistych osobowościach doskonale można opowiadać za pomocą tańca, można też sięgnąć w głąb ich psychiki, pokazać przemianę młodego władcy w bezwzględnego cara. U Grigorowicza Iwan nie jest potworem – jest człowiekiem młodym, kochającym, cierpiącym. Musi radzić sobie z otaczającymi go spiskowcami, którzy trują jego ukochaną żonę Anastazję. Prapremiera baletu odbyła się w 1975 roku, ale w naszych czasach spektakl wrócił na scenę dopiero w roku 2012, gdy udało się rozwiązać problem praw autorskich. Balet powstał do muzyki Prokofiewa pierwotnie do filmu Eisensteina o Iwanie Groźnym (1944) i kompilacji innych jego utworów, do których prawa posiadają dziś spadkobiercy kompozytora.

Streszczenie:

Akt I
Młody Iwan zostaje koronowany na cara pomimo niechęci bojarów, potężnych i bogatych przywódców rosyjskiej szlachty. Iwan wybiera Anastazję, bojarską córkę, na swoją żonę. Książę Kurbski, który głęboko kocha dziewczynę, z zazdrością przygląda się rozwojowi wydarzeń. Podczas najazdu wrogów car prowadzi do boju rosyjskie wojska. Zwycięski car zapada na tajemnicza chorobę. Przy jego łożu bojarzy kłócą się o koronę. Car zdrowieje i zamierza zniszczyć zdrajców.

Akt II
Bojarzy planują zamach na życie Iwana, ale to Anastazja wypija puchar z trucizną. Kurbski z przerażeniem patrzy na cierpienia i śmierć carowej. Bojarzy obawiają się odwetu Iwana, który zaczyna popadać w szaleństwo, pochłonięty myślami o niesprawiedliwej śmierci żony. Iwan otacza się oprycznikami, którzy mają wytropić zdrajców i raz na zawsze ukrócić samo-władzę bojarów.

Przedstawienie trwa 140 minut.

Obsada:
Michaił Łobuchin jako Iwan IV Groźny
Anna Nikulina jako jego żona Anastazja
Denis Rodkin jako kniaź Andrzej Kurbski
Pierwsi tancerze, soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Bolszoj, orkiestra Teatru Bolszoj
Paweł Sorokin dyrygent

Iwan Groźny
Siergiej Prokofiew / Jurij Grigorowicz
14.05.2015, godz. 19.00
Kino Regis, duża sala
Bilety: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)