Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2016-02-09 08:41:53 przez system

"Janis" - dokument o legendzie bluesa w DKF

Lutowe (11 II, godz. 19.00) spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego Maciste poświęcone będzie wybitnej bues rockowej wokalistce - Janis Joplin. Będzie to kolejne spotkanie w ramach cyklu "Na styku" sztuki filmowej i muzyki. Obejrzymy dokument muzyczny "Janis" (reż. Amy Berg) skomponowany ze starannie wybranych przez reżyserkę materiałów archiwalnych, którym towarzyszą nagrane współcześnie wywiady.

Film wpisuje się w obecny w kinie trend realizowania filmowych biografii muzycznych legend (w ostatnim czasie powstały głośne filmy o Michaelu Jacksonie, Amy Winehouse czy Kurcie Cobainie). Jak jednak zauważyła recenzentka consequenceofsound.net, Janis… tyle ma wspólnego z typowymi opowieściami o gwiazdach rock&rolla, ile bohaterka dokumentu ze swoimi szkolnymi kolegami.

Janis nie jest cool w żadnym sensie tego słowa. To szczery, emocjonalny i przemyślany film, może nawet bardziej o Joplin jako o osobie niż legendzie. Sięgając do prywatnych zapisków artystki, wydobywając z rodzinnych archiwów fotografie, nagrania, a przede wszystkim listy, Amy Berg (reżyserka nominowana do Oscara za dokument Deliver Us from Evil) powraca do teksańskiego dzieciństwa Janis Joplin, naznaczonego bolesnym odrzuceniem i poczuciem niedopasowania. Przywołuje też czasy rozkwitu kariery piosenkarki w San Francisco, trudne początki, skomplikowane relacje z zespołem, atmosferę Woodstock i pierwsze miłości. Tu na scenę wkraczają dawni koledzy muzycy, ludzie z branży, przyjaciele, kochankowie. To oni tworzą wizerunek Joplin: równie utalentowanej co niepewnej siebie gwiazdy, która nigdy nie przestała być dziewczyną z Teksasu.

Po seansie przewidziana jest dyskusja nt. tragicznie zmarłych (znanych i mniej znanych) wybitnych postaci świata muzyki popularnej. Dyskusje poprowadzą Paweł Korta i Wojciech Sokołowski.

Reżyserka Amy Berg o "Janis":

„Janis Joplin miała wielki wpływ na historię rock and rolla, ale także na tysiące kobiet na całym świecie, w tym na moje życie. Jej trudy i bolączki są uniwersalne dla młodych ludzi, a to, że dawała z siebie wszystko w tak surowy i namacalny sposób, sprawiło, że jej przemyślenia silnie oddziałują na masową wyobraźnię po dziś dzień.

(Amy Berg w rozmowie z Michałem Kaczoniem, Film 2016)

Janis Joplin urodziła się 19.01. 1943 roku w Port Artur (Texas). W 1960 roku ukończyła szkołę średnią i na prośbę matki rozpoczęła naukę w Lamar College, by po roku z niej zrezygnować i wyjechać do Los Angeles. W 1962 roku wróciła do Port Artur. Rozpoczęła pierwsze publiczne występy śpiewając głównie repertuar bluesowy i rockowy (zespół The Waller Creek Boys). W końcu jednak wyjechała do San Francisco by koncertować w lokalnych barach. W 1965 roku ponownie wrociła do Port Artur z nadzieją na ustatkowanie się. Już jednak rok później w 1966 r. znalazła się w San Francisco - centrum rodzącego się ruchu hippiesowskiego. Janis dołączyła do Big Brother and The Holding Company - zespołu bazującego na blues-rocku z elementami rocka psychodelicznego. Z tym zespołem w następnych latach odnosiła największe sukcesy, a pierwszym tego symptomem było podpisanie kontaktu płytowego z potentatem - Columbia Records.
Jako moment, w którym Janis Joplin ukazała swój talent światu był występ na -organizowanym przez Johna Phillipsa z Mamas and Papas oraz Paula Simona - festiwalu Monterey Pop Festival w 1967 roku.

W sierpniu 1968 r. ukazuje się płyta zespołu "Cheap Thrills", która odnosi olbrzymi sukces. Niestety rozpoczęły się równocześnie konflikty pomiędzy Janis a resztą ekipy i w kilka miesięcy później wokalistka odchodzi by utworzyć własną grupę - Kozmic Blues Band. Nie udało się jednak powtórzyć sukcesów z poprzedniej formacji. Wiosną 1969 roku ukazuje się płyta "I Got Dem Ol' Kozmic Blues Again Mama!", która zajmuje 5 miejsce na Liście Billboardu. W kwietniu 1970 roku wraz z kolejnym zespołem - Full Tilt Boogie Band rozpoczyna intensywne koncertowanie i następnie nagrywa swój ostatni studyjny album "Pearl". Na krótko przed jego wydaniem, jeszcze w 1970 r. (4 października) Janis Joplin umiera w swoim pokoju hotelowym na skutek przedawkowania heroiny. Płyta ukazała się już po jej śmierci, 1 lutego 1971 r.

Janis (2015)
Gatunek: dokument muzyczny
Czwartek, 11 lutego 2016, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Zrealizowano przy wsparciu PISF