Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-06-17 20:50:34 przez system

Janusza Paproty wirtualna podroż do przeszłości

Kto z nas, przeciętnych zjadaczy bocheńskiego chleba, mógłby wiedzieć, że ojciec prekursora polskiej poezji renesansowej, Stanisława Gąsiorka był kowalem w Bochni? Albo, że na miejscu dzisiejszej biblioteki stał kiedyś szpital św. Macieja, ufundowany przez jednego z mieszczan?

/media/data/upload/Czerwiec/Czerwiec 2015/HZB.jpgJanusz Paprota, nauczyciel historii i informatki w Damienicach potrafi takie rzeczy wygrzebać w archiwach i jeszcze, przystępnie i zajmująco, „sprzedać” szerokiej publiczności. Tym szerszej, że na internecie. Jego strona www Historia Ziemi Bocheńskiej jest swoistym kompendium wiedzy o przeszłości naszego miasta i okolic, po które sięgają nie tylko zdesperowani sprawdzianem uczniowie, ale i każdy kto się tym tematem choć trochę interesuje. Ba! Sięgają po nią nawet i naukowe autorytety, cytując Paprotę w swoich arcypoważnych, historycznych dziełach.

Jak to się stało, że na przełomie wieków powstała najpierw strona www.bochenskie.pl, klimatyczna, choć pisana „prymitywnym” językiem programistów html, która potem ewoluowała w interaktywną HZB, opowiadał nam wczoraj sam autor na spotkaniu w Bibliotece. Zorganizowanym w ramach cyklu „Bochniacy z pasją” dla wzbogacenia obchodów Dni Bochni.
/media/data/upload/Czerwiec/Czerwiec 2015/IMG_2687.JPG
Opowiadał o swoich ważnych momentach w swoim życiu: kiedy to, jako student historii trzymał w rękach oryginalny wolumin z XVI wieku i miał świadomość, że spotyka się po wiekach z twórcą tego tomu. Albo o swojej pracy dyplomowej na drugim, nauczycielskim kierunku – informatyce: stronce www poświęconej historii. Którą potem, już bez egzaminacyjnej motywacji, rozwinął i wzbogacił. I którą prowadzi do dziś z żelazną konsekwencją, co nie zawsze jest dane twórcom amatorskich stron internetowych. Ale ta konsekwencja sprawiła, że Janusz Paprota stał się prawdziwym, historycznym autorytetem naszej małej ojczyzny. Zajrzyjcie na www.bochenskiedzieje.pl koniecznie!

eb