Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-06-09 19:08:52 przez system

"Kebab i Horoskop" w DKF z prelekcją Macieja Gila

Kino Regis zaprasza na ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. W czwartek 11 czerwca o godz. 19.00 obejrzymy polski komedio-dramat "Kebab i Horoskop". Prelekcję przed spotkaniem wygłosi wiceprzewodniczący Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych - Maciej Gil.

„Kebab i Horoskop” to komedia absurdu. Film opowiada historię pracowników bankrutującego sklepu z dywanami. Pewnego dnia na zaproszenie Szefa (Andrzej Zieliński) w sklepie pojawia się dwóch "specjalistów od marketingu" o zagadkowych przydomkach Kebab (Bartłomiej Topa) i Horoskop (Piotr Żurawski). Personel sklepu to postacie barwne, ale jednocześnie dosyć zobojętniałe na bodźce zewnętrzne - do sklepu zwykle nikt nie przychodzi! Spece od marketingu zmieniają atmosferę. Wszyscy poddają się ich coraz dziwniejszym pomysłom. Wytrąceni ze zwykłego stanu: nieśmiała Stażystka (Justyna Wasilewska), dzieląca mieszkanie z neurotyczną matką (Dorota Kolak), poszukująca miłości w internecie Kasjerka (Barbara Kurzaj), zgryźliwy sprzątacz Kortazar (Janusz Michałowski) i Dawny Kibic (Tomasz Schuchardt) "biorą sprawy w swoje ręce", co burzy ich mikroświaty i prowadzi do serii śmiesznych i zaskakujących sytuacji.

„Kebab i Horoskop” jest filmem o tych, których zwykle określamy jako przegranych, nieporadnych życiowo nieudaczników. Czy na pewno? Poczucie humoru i empatia, z jaką postaci są pokazane czynią film wyjątkowym: słodko‐kwaśnym, aktualnym. Narracja prowadzona z dystansu pozwala obserwować świat wykreowany przez Jaroszuka jak gdyby „przez szybę”. Gotowość do działania bohaterów, potrzeba przejęcia kontroli nad własnym losem w zestawieniu z kompletnym brakiem skuteczności, są źródłem absurdalnego humoru, który czyni z filmu najbardziej interesującą komedię spod znaku „pure non sense” ostatnich lat. A myśl dająca ująć się w zdanie: „nie ma sensu walczyć z samotnością”, która towarzyszy bohaterom, nabiera komicznego zabarwienia.

"Kebab i Horoskop": Najwartościowsza polska komedia od 25 lat (...) Jaroszuk (...). Stawia na indywidualność, kino niełatwe – można by nawet rzec, że w komediowym gatunku w pewien sposób eksperymentalne – i broni się, bo wydaje się wierny sobie i swojemu poglądowi na robienie filmów. A to siła, której nie da się zmieść żadnymi argumentami, marudzeniem i krytyką. /Urszula Lipińska, Stopklatka/

Oto przybył nam zdolny młody autor, umiejący pisać sobie scenariusze i kształtujący swój warsztat zgodnie z wymogami stylu, jaki nazwać można groteskowym realizmem... /Jerzy Płażewski, KINO/

Nagrody:
2014 - Gdynia, Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych
2014 - Gdynia, Don Kichot, Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych
2014 - Londyn, Raindance Film Festival - Nagroda za najlepszy debiut pełnometrażowy

Nominacje:
Cameraimage, Krakowska Nagroda Filmowa, MFF w Karlowych Warach, MFF w Valladolid, Tofifest.

Maciej Gil - wiceprzewodniczący Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Historyk kina i animator kultury filmowej. Dyrektor programowy Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie, współorganizator MFF Europejski Ekspres w Kijowie (Ukraina), Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu i innych imprez filmowych. Przedstawiciel Grupy Europy Środkowej i Wschodniej w Komitecie Wykonawczym Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych. Związany z krakowską Grupą Agrafka, w ramach której prowadzi DKF Rozpięci, organizuje filmowe wydarzenia specjalne i redaguje najbardziej poczytne czasopismo filmowe w Polsce - „X. Informator Kin Studyjnych”. Ekspert Filmoteki Narodowej. Dwukrotnie odbierał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej: w 2010 roku za dyskusyjny klub filmowy, w 2013 za międzynarodowe wydarzenie filmowe. Jurorował m.in. na MFF Karlovy Vary (Czechy), Festiwalu Filmowym w Gdyni, Krakowskim Festiwalu Filmowym, MFF Jeden svet w Bratysławie (Słowacja), Neisse Filmfestival w Zittau (Niemcy), Cinema Petpetuum Mobile w Mińsku (Białoruś).

Kebab i Horoskop (2014) - 11.06.2015, godz. 19.00
Gatunek: komedia, dramat
Reżyseria: Grzegorz Jaroszuk
Produkcja: Polska
Czas trwania: 72'
Kino Regis, ul. Regis 1
Ceny biletów: 10 zł normalny 5 zł (klubowicze)

Zrealizowano przy wsparciu PISF.