Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2019-06-03 20:31:37 przez system

Lekcje z ratownikami WOPR

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego oraz Zespołu Szkół Nr 3 w Bochni spotkali się z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie. Ratownicy Grzegorz Mazur i Jerzy Niklas przygotowali bardzo ciekawe zajęcia pt. "Bezpiecznie nad wodą".

Wypoczywający nad wodą. zarówno młodzież jak i dorośli stwarzają sytuacje niebezpieczne i zagrażające zdrowiu oraz życiu. Z roku na rok dochodzi do coraz większej ilości utonięć, a jest to spowodowane, przede wszystkim brakiem wiedzy związanej ze skutkami naszych nieroztropnych decyzji. Dlatego wspólnie z tarnowskimi ratownikami postanowiliśmy przypomnieć podstawowe zasady zachowania się nad wodą zarówno w lecie jak i zimą.

Uczniowie dowiedzieli się m.in. jakie są najczęstsze przyczyny utonięć, w jakich miejscach można się kąpać, a gdzie i kiedy nie wolno wchodzić do wody. Uczyli się m.in. zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, jak zawiązać węzeł prosty służący do holowania w wodzie.

- Zbliżają się wakacje, więc postanowiliśmy przypomnieć młodzieży jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą. Wielu z nas swoje dzieciństwo kojarzy z szaleństwem nad wodą. Ja niestety, będąc dzieckiem miałem okazję się przekonać jak nierozsądne zachowanie może doprowadzić do zagrożenia życia – wyjaśnia Adam Korta starosta.

Celem takich spotkań jest nauka młodych ludzi prawidłowego i bezpiecznego zachowania nad wodą. Pozorowane akcje ratowania tonącego miały uświadomić uczestnikom jak bardzo ważne jest zachowanie rozsądku nad wodą, zwłaszcza, gdy jest to rzeka lub jezioro, a w pobliżu nie ma ratownika.