Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-08-14 11:57:43 przez system

Lipnickie Dożynki

Wszystkich mieszkańców gminy oraz gości władze Lipnicy Murowanej zapraszają do wzięcia udziału w Dożynkach Gminnych – jednym z najpiękniejszych świąt rolników, będącym ukoronowaniem ich całorocznego trudu . Odbędą się one w sobotę 15 sierpnia. Istotę tej prastarej uroczystości tworzą dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy oraz szacunek dla tradycji i chleba.

O godzinie 16.00 będzie miała miejsce Msza święta w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej. W jej trakcie nastąpi poświęcenie żniwnych wieńców. Dalsza część uroczystości dożynkowych odbędzie się na stadionie sportowym w Lipnicy Dolnej. Grupy i zespoły obrzędowe ,reprezentujące sołectwa gminy Lipnica Murowana, wezmę udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec. Dla wszystkich przybyłych ok. godz.19:00 wystąpi Zespół Regionalny „Spod Kicek” z Mordarki. Tuż po ogłoszeniu wyników konkursu i wręczeniu nagród zespół muzyczny „Galaxis” poprowadzi festyn pod gwiazdami.

Dodatkowymi atrakcjami tego dnia będą: prezentacje maszyn rolniczych, przygotowane przez firmę FH-U Traktor-Serwis Marek Krajewski z Limanowe, degustacja potraw regionalnych, przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy Dolnej, degustacja lipnickiej lipiny – produktu tradycyjnego z Małopolski, a także wybór wieńca dożynkowego publiczności. Nie zabraknie małej gastronomii oraz miasteczka zabaw dla najmłodszych.