Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-03-31 15:36:44 przez system

Lipnickie palmy w Pałacu Prezydenckim

27 marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie otwarta została wystawa wielkanocnych palm. Kolorowe i różnorodne palmy przyjechały m.in. z Warmii i Mazur, Beskidu Żywieckiego, Podlasia, Kurpiów, Podhala, Lubelszczyzny oraz Powiatu Łowickiego. Oczywiście w tym gronie nie mogło zabraknąć palm szczególnch, bo tych słynących ze swej smukłości i wysokości, czyli palm lipnickich.

Oprócz kilku mniejszych w dostojnym miejscu stanęła 10-metrowa palma, wykonana przez rekordzistę (36,04 m – niepobity dotąd rekord) Zbigniewa Urbańskiego. Została ona umieszczona przy wejściu do sali kolumnowej, w której odbywają się najważniejsze uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Lipnicka palma jest jedną z dwóch szczególnych atrakcji wystawy i w dodatku najwyższą. Dodatkowo wystawę uświetnia galeria fotograficzna m.in. z pięknymi lipnickim palmami i rynkiem współczesnym i tym z przeszłości.

Po zakończeniu wystawy najwyższa palma z Lipnicy trafi do Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Na zaproszenie Kancelarii Prezydenta Gminę Lipnica Murowana reprezentowali wójt Tomasz Gromala, wieloletni wykonawca palm rodzinnych Bronisław Mucha i instruktor z Gminnego Domu Kultury Olga Kowalczyk, która wykonała zdobienie pięknie prezentującej się w salach pałacu palmy.