Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2015-07-24 18:09:20 przez system

Muzeum Książki Kucharskiej w Dąbrowicy

23 lipca odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego, mieszczące się w warsztatach gastronomicznych przy Zespole Szkół w Dąbrowicy.

Muzeum Książki Kucharskiej powstało dzięki przyznaniu LGD „Dolina Raby” darowizny przez Fundację Banku BZWBK w konkursie „Tu mieszkam, tu zmieniam” oraz dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Bochni. Na uroczystości Prezes LGD „Dolina Raby” dokonał prezentacji idei powstania muzeum, jego zbiorów oraz możliwości rozwoju. Kucharze ze Stowarzyszenia Małopolskie Dziedzictwo Smaku przygotowali potrawę z najstarszej polskiej książki kucharskiej „Compendium Ferculorum” szczupak w gąszczu z szafranem i limonią oraz przybliżyli tło historyczne oraz zasady kuchni staropolskiej, po czym odbyła się degustacja potrawy. Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego posiada obecnie w swych zasobach 116 pozycji książek kucharskich i kulinarnych w podziale na książki ogólnopolskie, regionalne i lokalne. Muzeum można zwiedzać indywidualnie od poniedziałku – piątku w godz. 9:00 – 15:00 dla grup zorganizowanych możliwe zwiedzanie w weekendy i popołudnia po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z biurem LGD „Dolina Raby”. Zapraszamy również na stronę internetową www.muzeumksiazkikucharskiej.pl

Idea powstania muzeum

Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego powstało z inicjatywy Prezesa Zarządu LGD „Dolina Raby” Krzysztofa Kwatery. Autorem wniosku o dofinansowanie i koordynatorem projektu jest Pan Patryk Paszkot. Koszt całkowity realizacji przedsięwzięcia wyniósł 20 000, 00 zł. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 10 000, 00 zł z Fundacji BZWBK w ramach konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”, pozostała kwota została sfinansowana ze środków własnych stowarzyszenia. Głównym celem Muzeum jest propagowanie wiedzy na temat polskiej sztuki kulinarnej, kuchni narodowej, regionalnej i lokalnej oraz promocja najstarszej polskiej książki kucharskiej "Compendium Ferculorum - Albo Zebranie Potraw".

Na obszarze działania Stowarzyszenia LGD „Dolina Raby” w wiśnickim zamku Kmitów i Lubomirskich została napisana najstarsza na ziemiach polskich książka kucharska "Compendium Ferculorum Albo Zebranie Potraw" przez Stanisława Czernieckiego kuchmistrza wojewody krakowskiego Aleksandra Michała Lubomirskiego w 1682 r. Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego ma służyć lokalnej społeczności i turystom odwiedzającym Dolinę Raby, jako miejsce poszerzania wiedzy o narodowych, regionalnych i lokalnych kulinariach oraz o dziele St. Czernieckiego. W tym miejscu można zapoznać się z licznymi polskimi publikacjami kulinarnymi i na podstawie przepisów w nich zawartych nauczyć się samodzielnie pod okiem eksperta przygotować wybraną potrawę. Dzięki takiemu połączeniu można poznać nie tylko ciekawe książki, przepisy i potrawy, ale również nauczyć się je przyrządzać. W dziele Stanisława Czernieckiego pierwszą pozycję zajmuje „Rosół polski”, a dokładniej aż szesnaście sposobów jego przygotowania. Mimo iż autor często pisze o kuchni polskiej i o polskich, a nawet „staropolskich” daniach i recepturach, to rosół jest jedną z niewielu potraw wprost uznanych i określonych jako „polskie”. Na pamiątkę tego wydarzenia LGD „Dolina Raby” zarejestrowała na Liście Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Rosół polski” jako potrawę związaną z Małopolską, a szczególnie z Wiśniczem. Ponadto, co roku na jesieni organizujemy Festiwal Rosołu, aby pokazywać i dyskutować nad tradycyjnymi potrawami narodowymi i regionalnymi. Podczas festiwalu corocznie rozstrzygany jest konkurs im. Stanisława Czernieckiego o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na najlepszą publikację o lokalnych i regionalnych kulinariach. Napływające na konkurs publikacje zasilają zbiory muzeum.

Na uroczystość przybyli: starosta bocheński Ludwik Węgrzyn, wicestarosta Józef Mroczek, dyrektor oddziału Banku BZWBK w Bochni Jarosław Chebda, wójt Gminy Trzciana Józef Nowak, wójt Gminy Żegocina Jerzy Błoniarz, wójt Gminy Łapanów Robert Roj, profesor gastronomii w ZS Dąbrowica Anna Jop, Zarząd LGD „Dolina Raby” wraz z pracownikami biura. Przecięcia wstęgi dokonali starosta Ludwik Węgrzyn, dyrektor Jarosław Chebda oraz p rezes Zarządu LGD Krzysztof Kwatera.