Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2021-11-28 22:16:28 przez Czas2012

Muzeum: malarstwo Sławomira Jabłońskiego

Jubileusz 75. urodzin artysty

Obrazy Sławomira Jabłońskiego oraz jego twórczość były tematem niedzielnego spotkania w Muzeum im. Stanisława Fishera. Okazją do niego oraz do zorganizowania wystawy malarstwa był Jubileusz 75.urodzin artysty.

Sławomir Jabłoński to znany artysta malarz od wielu lat związany z Bochnią. Urodzony w Nysie jednak – jak przyznaje - jego twórczość głównie związana jest z czterema miejscowościami, które wywarły duży wpływ na jego życie: Niepołomicami, Nowym Wiśniczem, Krakowem i Bochnią. Jest absolwentem Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Nowym Wiśniczu (tkactwo, dyplom 1966), był uczniem Waleriana Kasprzyka, znakomitego malarza Bochni, natomiast tkactwa uczył się pod okiem Heleny i Maksymiliana Suchońskich, pedagogów o znaczącym dorobku artystycznym.

Wiele lat przepracował w Bochni jako nauczyciel i wychowawca młodzieży. Jest malarzem, fotografikiem, a także kolekcjonerem malarstwa oraz rzeźby ludowej.

Dzisiejsze urodzinowe spotkanie w bocheńskim Muzeum zgromadziło wielu miłośników sztuki, artystów, przedstawicieli lokalnych władz, znajomych, przyjaciół i rodzinę. Wystawa to niezwykła kompozycja wybranych obrazów tworzących kolorową mozaikę zainteresowań artystycznych Sławomira Jabłońskiego. A jest ich nie mało gdyż wątki malarskie przewijające się w jego pracach dotyczą tematów i ogólnych i lokalnych, od piękna świata, o wielu urokliwych miejscach bliskich i dalszych, po liczne prace przedstawiające Bochnię i lokalne podwórko. Są tu prace pokazujące Bochnię i z tej minionej epoki, ze starych zdjęć i pocztówek i tej obecnej przybierającej coraz nowocześniejszy wymiar. Są wątki abstrakcji, różnorodnych form i kształtów, o intensywnych kolorach ale i stonowanych barwach figur, trójkątów czy prostokątów. Podziwiać można martwą naturę, bogactwo elementów w postaci naczyń, butelek, dzbanków, filiżanek, owoców… Zachwyca także finezja kompozycji kwiatowych przedstawionych na obrazach gdzie wyczuwa się subtelność, delikatność i wrażliwość w jakiej przedstawione są róże, piwonie, słoneczniki, irysy, anemony czy bzy. Ważnym wątkiem prac są także osoby ważne dla artysty "stanowiące nieocenione bogactwo jego codziennego życia".

Na wystawie zaprezentowano 90 prac, a jest to tylko wybrana część z licznej kolekcji namalowanych obrazów.

Sławomir Jabłoński, oprócz wykształcenia artystycznego, jest również absolwentem Studium Nauczycielskiego w Krakowie (kierunek zajęcia praktyczno-techniczne z wychowaniem plastycznym).

Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim (historia, praca magisterska o Stanisławie Fischerze). Od 1968 był wychowawcą w internacie Zespołu Szkół Budowlanych w Bochni i nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni.

W 2000 przeszedł na emeryturę. Otrzymał Nagrodę Trzeciego Stopnia Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej (dwukrotnie).

Jak mówi o sobie: „Z wykształcenia jestem historykiem, z wyboru byłem nauczycielem i wychowawcą młodzieży, z zamiłowania jestem malarzem i fotografikiem".

W swoim dorobku ma liczne wystawy malarstwa i tkaniny artystycznej.

PW